محمد بختیاری

ShareIt؛ خطری جدی برای گوشی‌های اندرویدی

بهتر است هرچه زودتر اپلیکیشن ShareIt را از روی گوشی خود حذف کنید. براساس اطلاعاتی که سازمان Trend Micro منتشر کرده است، Shareit مشکلات امنیتی بسیار زیادی دارد که می‌توانند اطلاعات کاربران را به خطر بیندازند.

به گزارش xda-developers، اپلیکیشن ShareIt دسترسی‌های بسیار زیادی در گوشی‌های اندرویدی می‌خواهد. این اپلیکیشن می‌تواند به تمام حافظه داخلی گوشی دسترسی پیدا کند و حتی به دوربین و میکروفن دسترسی داشته باشد. ShareIt به موقعیت کاربران و تقریبا به هر اطلاعات دیگری که فکر می‌کنید، دسترسی پیدا می‌کند. این اپلیکیشن می‌تواند سایر اپلیکیشن‌ها را از روی گوشی حذف کند، با روشن شدن گوشی آماده‌به‌کار شود و حتی حساب کاربری تولید کند و رمز عبور بسازد. مشخص شده است که ShareIt به کل اطلاعات شبکه دسترسی پیدا می‌کند. هکرها با استفاده از این اپلیکیشن به‌راحتی می‌توانند به هرچه می‌خواهند دسترسی داشته باشند و مهم‌ترین اطلاعات شما را بدزدند. حتی به‌واسطه Shareit می‌توان بدافزار روی گوشی‌ها قرار داد.

اکثر اپلیکیشن‌های اندروید می‌توانند به حافظه داخلی دسترسی داشته باشند؛ مثلاً اگر بخواهید فایلی را با جیمیل ارسال کنید، می‌توانید به کل بخش‌های حافظه داخلی دسترسی داشته باشد. این به توسعه‌دهندگان ارتباط دارد که فایل‌های حساس را هدف قرار ندهند و نگذارند اپلیکیشن به این فایل‌ها دسترسی داشته باشد.

اما سازندگان ShareIt چنین محدودیتی برای اپلیکیشن خود ایجاد نکرده‌اند و همین موضوع باعث شده است هکرها به‌راحتی بتوانند به بخش‌های مختلف گوشی دسترسی پیدا کنند. براساس اطلاعات منتشرشده توسط Trend Micro، هکر‌ها می‌توانند با استفاده از ShareIt، کَش‌ فیک برای اپلیکیشن‌ها بسازند که شامل کد مخرب می‌شود.

یکی از ویژگی‌های ShareIt داشتن فروشگاه مخصوص است. بازی‌ها و اپلیکیشن‌هایی که از فروشگاه ShareIt دانلود می‌کنید، می‌توانند گوشی شما را آلوده کنند. بعید نیست که اپلیکیشن‌ها به بدافزار آلوده باشند و کاربران با نصب آن‌ها، گوشی را به خطر بیندازند. بسیاری از اپلیکیشن‌ها به‌واسطه HTTPS روی گوشی‌ها دانلود می‌شوند؛ اما اپلیکیشن‌های shareIt به این صورت دانلود نمی‌شوند. البته با مرورگر کروم نمی‌توانید از سرورهایی که HTTPS نیستند دانلود کنید و برای دانلود این فایل‌ها باید از رابط دیگر استفاده کنید که ShareIt همین نقش را ایفا می‌کند.

سازندگان ShareIt هنوز به این خبر واکنش نشان نداده‌اند و  برای آن به‌روزرسانی عرضه نکرده‌اند. پیشنهاد ما این است که تا زمان عرضه به‌روزرسانی، ShareIt را از گوشی خود حذف کنید.

پاسخی بنویسید