محمد بختیاری

FBI مجددا درخواست باز کردن یک گوشی آیفون را به اپل اعلام کرد

پایگاه هوایی پنسکوولا یکی از مراکز نظامی نیروی دریایی ارتش آمریکا محسوب می‌شود که چندی پیش حادثه‌ی تیراندازی در آن رخ داد. مقامات آژانس FBI اکنون به دو گوشی آیفون متهمان به تیراندازی دسترسی پیدا کرده‌‌اند و از اپل تقاضای همکاری برای بازکردن قفل گوشی‌ها دارند. دانا بوئنته، مشاور ارشد FBI در نامه‌ای به اپل گفت که آژانس مذکور، مجوز دادگاه را برای ورود به دستگاه و جست‌وجوی محتوای آن دریافت کرده است، اما توانایی قفل‌گشایی آن را با ابزارهای خود در دسترس ندارد. بوئنته در بخشی از نامه به اپل نوشت:

بازرسان تمام تلاش خود را انجام داده‌اند تا رمزعبور دستگاه را حدس بزنند، اما هنوز موفق نشده‌اند.

مقاله‌های مرتبط:

درخواست‌هایی که ازسوی مقام‌های قانونی برای بازکردن قفل گوشی‌های آیفون به اپل ارسال می‌شوند، همیشه برای شرکت دردسرساز هستند. کوپرتینویی‌ها نمی‌‌توانند بدون حمله به المان‌های بنیادی امنیت iOS، داده‌های موجود در گوشی‌های هوشمند خود را استخراج کنند. آن‌ها اغلب در پاسخ به درخواست‌های قانونی، اطلاعات iCloud را که شاید شامل اطلاعات گوشی کاربر باشد، ارائه می‌کنند؛ اما آن‌ها بدون داشتن رمز عبور یک دستگاه، توانایی مشاهده‌ی اطلاعات داخلی آن را ندارند. همین عدم موفقیت در ورود به گوشی‌های آیفون و ارائه‌ی داده‌های محلی، مشکلاتی را برای مجریان قانون و خصوصا FBI در پی دارد که اغلب برای افزایش دسترسی به داده‌های رمزنگاری‌شده‌ی کاربران، در تلاش هستند.

پرونده‌ی قبلی اپل در ارتباط با رمزگشایی گوشی آیفون، در پرونده‌ای موسوم به سن‌برناردینور رخ داد که در آن هم FBI‌ به‌دنبال دسترسی به اطلاعات گوشی یک مجرم دیگر تیراندازی محلی بود. FBI امیدوار بود که اپل را مجبور به توسعه‌ی یک نسخه‌ی اختصاصی و بدون رمزنگاری از iOS کند که توسط خود شرکت سازنده، روی گوشی مجرم پرونده‌ی سن‌برناردینور نصب شود. پس از ماه‌ها کشمکش حقوقی، FBI از درخواست خود منصرف شد و توانست از مسیری دیگر به اطلاعات مورد نظر دسترسی پیدا کند. اخبار بعدی حاکی از آن بودند که در گوشی آیفون پرونده‌ی مذکور، هیچ اطلاعات اضافه‌ای مرتبط با پرونده وجود نداشت.

اپل در پاسخ به رسانه‌های فناوری، هرگونه دریافت نامه از مقام‌های FBI را رد کرد، اما گفت که تمامی داده‌های در دسترس خود را مرتبط با پرونده، به مقام‌های قانونی ارائه کرده است:

ما احترام زیادی برای مجریان قانون قائل هستیم و همیشه برای حل پرونده‌ها با آن‌ها همکاری می‌کنیم. وقتی FBI ماه گذشته اطلاعات مرتبط با این پرونده را درخواست کرد، تمامی داده‌های در اختیار خود را به آن‌ها ارائه کردیم و باز هم با تمامی داده‌های در اختیار خود، با آژانس همکاری خواهیم کرد.

پاسخی بنویسید