محمد بختیاری

۲۱۹ سال حبس؛ مجازات قاچاق تراشه‌های ارتش آمریکا به چین

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد یک مهندس برق ساکن لس آنجلس به نام شیه یی‌چی تلاش کرده تعدادی تراشه‌ی نیمه‌هادی مورد استفاده ارتش آمریکا را برای فروش به دولت چین، تهیه کند. براساس اعلام دادگستری آمریکا این مهندس ۶۴ ساله به مدت ۶ هفته در دادگاه فدرال ایالت کالیفرنیا محاکمه شده است.

دادستانی فدرال می‌گوید آقای یی چی و همدستش کیت آن مای که شهروند آمریکا و ساکن شهر پاسادنا در کالیفرنیاست تلاش کرده‌اند به شبکه‌ی حساس متعلق به یک شرکت تولیدکننده‌ی تراشه‌های نیمه‌هادی و مدارهای مجتمع یکپارچه‌ی مایکروویو (MMIC) دسترسی پیدا کنند. نام این شرکت در دادخواست نیامده است.

شیه یی چی

جدیدترین تصویر از شیه یی چی

مای در نقش یک مشتری قلابی موفق شده به سیستم‌های این شرکت دسترسی پیدا کند و پردازنده‌های موردنظر را در اختیار یی چی قرار دهد. درحالی‌که شرکت آمریکایی تصور می‌کرده این تراشه‌ها فقط در آمریکا استفاده خواهند شد، مهندس چینی آن‌ها را به شرکت Chengdu GaStone چین که درزمینه‌ی ساخت خط تولید تراشه‌های MMIC دارد، منتقل کرده است.

مدارک موجود در پرونده نشان می‌دهد آقای شیه موفق شده شرکت آمریکایی را فریب دهد و محصولات اختصاصی و غیرقابل صادرات آن‌ها ازجمله محصولاتی که بر پایه‌ی MMIC طراحی شده بودند را به دست بیاورد.

دادستانی فدرال آمریکا می‌گوید محصولات شرکت قربانی این پرونده هم کاربری تجاری و هم کاربری نظامی داشته است. نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا و آژانس تحقیقاتی پروژه‌های پیشرفته‌ی وزارت دفاع آمریکا از مهم‌ترین مشتری‌های این شرکت هستند.

مقاله‌های مرتبط:

تراشه‌های نیمه‌هادی قاچاق شده به چین در موشک‌ها، سیستم‌های هدایت موشک، جت‌های جنگی، رادارها و ادوات جنگ الکترونیک کاربرد دارند.

در این پرونده هیچ‌گونه گواهینامه‌ی صادراتی برای محصول پیدا نشده است؛ چون به احتمال فراوان چنین درخواستی برای این نوع محصولات رد خواهد شد. این نقشه بعد از تحقیقات گسترده کشف شد. کارآگاهان پرونده متوجه شده‌اند که شیه یی چی رئیس شرکت Chengdu GaStone است.

شرکت مذکور پیش از این به دلیل ایفای نقش در فعالیت‌های ضد منافع ملی و مخالف با سیاست خارجی آمریکا به‌خصوص خرید و فروش غیرقانونی کالا برای استفاده غیرمجاز در ارتش چین، در فهرست بازرسی وزارت بازرگانی این کشور قرار گرفته بود.

شیه یی چی ۲۶ ژوئن امسال توسط دادگاه فدرال برای ۱۸ اتهام مرتبط با نقض قوانین بین‌المللی اوراق قرضه مجرم شناخته شد. ازجمله اتهام‌های او دروغ گفتن به یک آژانس امنیتی دولتی و توطئه برای دسترسی غیرمجاز به یک سیستم محافظت شده در جهت سرقت اطلاعات بوده است.

فقط نام دو نفر در این پرونده مطرح شده است.

زمان برگزاری جلسه‌ی استماع این پرونده هنوز مشخص نشده است. باتوجه به اتهام‌هایی که متوجه شیه شده انتظار می‌رود او به ۲۱۹ سال حبس در زندان فدرال محکوم شد. قاضی پرونده همچنین درخواست دادستان برای رأی به پرداخت جریمه‌ای چند صد هزار دلاری را هم بررسی خواهد کرد.

هم‌دست آقای شیه ماه سپتامبر بعد از مجرم شناخته شدن در اتهام قاچاق، به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

نیک هانا وکیل آمریکایی درباره این پرونده می‌گوید:

این متهم تلاش کرده تراشه‌های نیمه‌رسانای نظامی و غیرنظامی را به‌صورت غیرقانونی به چین بفروشد. او درباره‌ی این پرونده به مقامات فدرال دروغ گفته و درآمدهای حاصل از این تجارت را در گزارش‌های مالیاتیش نیاورده است. این دفتر مجری قوانینی است که از مالکیت معنوی کشورمان حمایت می‌کنند؛ قوانینی که اجازه نمی‌دهند دشمنان ما از مزایای این مالکیت‌ها بهره‌مند شوند و امنیت ملی ما را به خطر بیندازند.

پاسخی بنویسید