محمد بختیاری

گوگل به‌زودی احراز هویت دو عاملی را به قابلیت پیش‌فرض تبدیل خواهد کرد

گوگل به‌زودی تغییر بسیار مهمی در حساب‌های کاربری اعمال خواهد کرد که ایمنی کاربران را بیش‌ازپیش بالا می‌برد. شرکت واقع در مانتین ویو گفته‌ است قابلیت احراز هویت دو عاملی (Two-Factor Authentication) را به مشخصه‌‌ی پیش‌فرض حساب‌های کاربری تبدیل خواهد کرد. این قابلیت در صورتی وارد حالت پیش‌فرض می‌شود که «حساب کاربران به‌طور مناسبی پیکربندی شده باشد.»

بر اساس گزارش ورج، پس از فعال شدن قابلیت احراز هویت دو عاملی، کاربران نوتیفیکیشنی روی گوشی دریافت می‌کنند تا اجازه‌ی ورود به حساب کاربری گوگل‌ را صادر کنند. مارک ریشر، مدیر ارشد واحد مدیریت محصول گوگل، می‌نویسد: «استفاده از گوشی موبایل برای وارد شدن، در مقایسه‌ با استفاده از رمز عبور، تجربه‌ی احراز هویت ایمن‌تری به مردم ارائه می‌دهد.» هشدارهایی که روی گوشی به نمایش درمی‌آیند امن‌تر از پیامک هستند؛ چون امکان رهگیری پیامک‌ها وجود دارد.

مقاله‌های مرتبط:

اگر قابلیت استاندارد احراز هویت دو عاملی برای شما کافی نیست، همواره می‌توانید سراغ استفاده از کلید امنیتی فیزیکی نظیر محصولات YubiKey یا Titan گوگل بروید تا امنیت حساب کاربری را افرایش بدهید. گوگل در سال ۲۰۱۹ امکان استفاده از گوشی‌ اندرویدی به‌عنوان کلید امنیتی را فراهم کرده است. چنین قابلیتی در آیفون‌ نیز ارائه می‌شود.

تغییرات آتی گوگل تنها بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر این شرکت برای رسیدن به «آینده‌ای است که در آن هیچ نیازی به رمز عبور نخواهید داشت.» گوگل می‌گوید با وجود افشای چندباره‌ی رمزهای عبور، همچنان ۶۶ درصد از آمریکایی‌ها از یک رمز عبور در چند وب‌سایت استفاده می‌کنند. در چنین شرایطی اگر یک رمز عبور فاش شود، تمامی حساب‌های کاربری در معرض خطر قرار می‌گیرند. 

گوگل به مشتریان پیشنهاد می‌کند بررسی امنیتی سریع حساب کاربری را انجام بدهند تا مطمئن شوند که امنیت حساب کاربری‌ آن‌ها در وضعیت مناسبی قرار دارد.

پاسخی بنویسید