محمد بختیاری

گوگل از امکان هک کردن آیفون ازطریق وب‌سایت‌های آلوده پرده برداشت

گروه محققان امنیتی گوگل موسوم به Project Zero ادعا می‌‌کنند که مجموعه‌ای از وب‌سایت‌های هک‌شده با امکان تزریق بدافزار به گوشی‌های آیفون کشف کرده‌اند. طبق گفته‌ی آن‌ها، وب‌سایت‌های آلوده از سال‌ها پیش به گوشی هوشمند کاربران، بدافزار تزریق می‌کرده‌اند. اگر کاربر آیفون از یکی از وب‌سایت‌های مذکور بازدید می‌کرد، پیامک‌ها، تصاویر و حتی داده‌های موقعیتی او مورد سوءاستفاده قرار می‌گرفت. گروه امنیتی مذکور، آسیب‌پذیری را در ابتدای سال جاری به اپل گزارش داد و پچ‌ امنیتی نیز در همان زمان ارائه شد.

یان بیر از اعضای گروه تحقیقاتی گوگل در یک پست وبلاگی به توضیح جزئیات آسیب‌پذیری امنیتی پرداخت. او دراین‌باره نوشت:

حمله‌ی سایبری بدون هدف‌گیری خاصی انجام می‌شد و تنها با بازدید از وب‌سایت هک‌شده، امکان حمله به دستگاه شما فراهم می‌شد. در صورت موفقیت حمله، یک ابزار نظارت در دستگاه نصب می‌شود. ما اعتقاد داریم که این وب‌سایت‌ها در هفته هزاران بازدیدکننده دارند.

حملاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، نمونه‌های نادر از آسیب‌پذیری امنیتی در آیفون هستند. کاربران و کارشناسان متعدد، همیشه آیفون را جزو امن‌ترین دستگاه‌ها قلمداد کرده‌اند. اپل در جدیدترین اقدام خود در جهت افزایش امنیت محصولاتش، جایزه‌‌ای یک میلیون دلاری برای کشف آسیب‌پذیری‌های حیاتی در دستگاه‌ها در نظر گرفت. اغلب حمله‌های امنیتی به آیفون موفقیت‌آمیز نیستند و عموما به حمله‌های جاسوسی بین کشورها محدود می‌شوند. به‌هرحال حمله‌ی سایبری ازطریق وب‌سایت‌ها هنوز به‌عنوان حمله‌ای بدون منبع مشخص شناخته می‌شود که میلیون‌ها کاربر را تنها با یک بار مرور وب‌سایت در معرض خطر قرار می‌دهد.

گوشی پریمیوم آیفون X / iphone x premium

توماس رید از محققان امنیتی درباره‌ی حمله‌ به آیفون ازطریق وب‌سایت می‌گوید:

چنین حمله‌هایی همیشه ممکن بوده، اما هزینه‌ی این آسیب‌پذیری‌ها در بازار آزاد نشان می‌دهد که هیچ‌گاه از آن‌ها برای چنین حملاتی استفاده نشده است. در گذشته بدافزارهای iOS محدود به اقدام‌های سایبری دولت‌ها علیه یکدیگر بود. در چنین مواردی تنها اشخاص محدودی هدف قرار می‌گیرند. درنتیجه امکان فاش شدن ماهیت آسیب‌پذیری‌ها و رفع آن‌ها از سوی اپل، کمتر می‌شود.

مقاله‌های مرتبط:

حمله‌ای که از مسیر وب‌سایت به گوشی‌های آیفون انجام می‌شود، از چندین آسیب‌پذیری استفاده می‌کند. گروه امنیتی گوگل می‌گوید مجرمان با استفاده از ۱۴ آسیب‌پذیری روز صفر (Zero Day) در پنج زنجیره‌ی گوناگون بهره‌برداری امنیتی، حملات مذکور را انجام می‌دهند. آسیب‌پذیری‌ها از iOS 10 تا نسخه‌‌ی کنونی iOS 12 وجود داشتند. به‌بیان دیگر هکرها به مدت دو سال قربانیان را هدف قرار داده‌اند. البته همان‌طور که گفته شد، اپل پچ امنیتی را با سرعت بالا و کمتر از یک هفته پس از دریافت خبر کشف از سوی گوگل، منتشر و ارائه کرد.

هک ازطریق وب‌سایت، کنترل کامل آیفون قربانی را به مجرمان سایبری می‌دهد. درنتیجه امکان نصب اپلیکیشن‌های مخرب، مشاهده‌ی زنده‌ی موقعیت مکانی و دزدیدن عکس‌ها و پیام‌ها (حتی در صورت رمزنگاری شدن) دراختیار او قرار می‌گیرد. سطح دسترسی بدافزار به‌قدری عمیق است که حتی امکان مشاهده‌ی متن پیام‌ها را پیش از رمزنگاری به مجرمان می‌دهد. به‌علاوه با نصب عامل نفوذی می‌توان به زنجیره‌ی کلیدهای دستگاه هم دسترسی پیدا کرد. زنجیره‌ی مذکور شامل رمزهای عبور و فایل‌‌های دیتابیس خواهد بود که توسط اپلیکیشن‌های پیام‌رسان همچون واتساپ، تلگرام و iMessage برای رمزنگاری استفاده می‌شوند.

رمزنگاری

نکته‌ی نگران‌کننده‌ی بعدی، پیرامون حمله به گوشی‌‌های آیفون در انتقال آن‌ها به سرور هکر دیده می‌شود. اطلاعات به‌صورت رمزنگاری‌نشده ارسال می‌شوند که درنهایت امکان مشاهده و بهره‌برداری از آن‌ها را به هر فردی با دسترسی به شبکه‌ی وای‌فای یا شبکه‌های مشابه ارتباطی می‌دهند.

در صورت بارگذاری مجدد آیفون توسط قربانی، بدافزار حمله‌ی وب‌سایتی پاک می‌شود. البته با مرور مجدد یکی از وب‌سایت‌های مخرب، مجددا احتمال نصب بدافزار وجود دارد. اگرچه با وجود پاک شدن بدافزار هم مجرمان امکان سوءاستفاده‌های متعدد از رمزهای عبور و دیگر داده‌های مهم قربانیان را داشتند. به‌علاوه رید می‌گوید که تشخیص هک شدن قربانی ممکن نبوده است.

محققان گوگل اعتقاد دارند، عدم امکان نصب اپلیکیشن‌های اسکن بدافزار، یکی از دلایل مخفی ماندن حمله‌ی مذکور به مدت طولانی بوده است. رید در این‌باره می‌گوید:

طبیعت اصلی iOS که با هدف اولیه‌ی حفظ امنیت کاربران تدوین شده، در این موقعیت علیه امنیت آن‌ها عمل کرده است؛ طبیعتی که امکان کشف آسیب‌پذیری را به تعویق انداخت.

درنهایت اپل هیچ‌گونه اظهارنظری درباره‌ی آسیب‌پذیری امنیتی مذکور و پچ‌های امنیتی نداشت. به‌هرحال برای جلوگیری از حمله‌های سایبری با وب‌سایت‌های آلوده، پیشنهاد می‌شود که کاربران سیستم‌عامل آیفون خود را به جدیدترین نسخه به‌روزرسانی کنند.

پاسخی بنویسید