محمد بختیاری

گوگل آپدیت منظم امنیتی را از شرکت‌ها درخواست خواهد کرد

امنیت همیشه یکی از مشکلات مهم دستگاه‌های اندروید بوده است. بیشتر کاربران اندروید نمی‌دانند (یا اهمیت نمی‌دهند) که جدیدترین وصله‌های نرم‌افزاری امنیتی روی گوشی آن‌ها نصب شده باشد و به همین دلیل دستگاه اندرویدی این دسته از کاربران در برابر بسیاری از تهدیدهای امنیتی در معرض خطر قرار دارد. در حال حاضر فقط تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌ هوشمند به اهمیت ارائه‌ی بروزرسانی‌ منظم امنیتی آگاهی دارند و این آپدیت‌ها را برای محصولات خود منتشر می‌کنند و برخی از شرکت‌های دیگر در این زمینه اساسا به کاربران خود دروغ می‌گویند.

دیو کیلیرمارچ که در ماه ژانویه به سمت مدیر امنیت اندروید منسوب شد، در کنفرانس گوگل I/O و بخش «چه چیز در امنیت اندروید جدید است» به این نکته اشاره کرد که گوگل از شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های اندرویدی درخواست خواهد کرد بروزرسانی‌های منظم امنیتی را برای محصولات خود منتشر کنند. 

وی در بخشی از بیانیه خود اعلام کرد:

ما در حال اضافه کردن بند جدیدی به توافقنامه با شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌های هوشمند هستیم که بر اساس آن، این شرکت‌ها باید وصله‌های نرم‌افزاری امنیتی را برای محصولات خود منتشر کنند. حال با اعمال این تغییر تعداد زیادی از دستگاه‌ها و کاربران وصله‌های نرم‌افزاری امنیتی سیستم عامل اندروید را دریافت خواهند کرد.

اما منظور از «وصله‌های نرم افزاری امنیتی منظم» چیست؟ در حال حاضر فقط می‌توانیم در این زمینه حدس‌هایی بزنیم. گوگل در برنامه‌ی پیشنهادی اندروید، دستگاه‌ها را به دریافت آپدیت‌های امنیتی در بازه‌های زمانی ۹۰ روزه وادار می‌کند و شاید توافق‌نامه‌‌ی جدید گوگل با شرکت‌های تولیدکننده محصولات اندرویدی نیز مشابه همین مورد باشد.

نظر شما در این مورد چیست؟ این تغییر جدید تا چه حد می‌تواند در افزایش امنیت سیستم عامل اندروید مؤثر باشد؟

پاسخی بنویسید