محمد بختیاری

کارمندان مایکروسافت مدت‌ها به صداهای ضبط‌شده ایکس باکس دسترسی داشتند

پایگاه خبری مادربرد در گزارشی اعلام کرد مایکروسافت دست‌کم برای پنج سال طرحی تمرینی اجرا کرده است که در آن، تعدادی از کارمندان این شرکت برای ارتقای قابلیت تشخیص صدای کنسول ایکس‌باکس، به صداهای ارسالی کاربران و حتی صداهایی که کنسول به‌اشتباه ضبط می‌کرد، گوش داده‌اند. این پایگاه خبری با چند کارمند حاضر در این طرح گفت‌وگو کرده است.

به‌نظر می‌رسد چنین طرحی باتوجه‌به اینکه کاربران نمی‌دانستند صدای آن‌ها را ممکن است فرد دیگر بشنود، حریم خصوصی این کاربران را نقض کرده است. یکی از کارمندان سابق ردموندی‌ها که در این طرح حضور داشته، به مادربرد گفته است صداهایی که شنیده، اغلب به‌نظر صدای کودک بوده است.

ایکس باکس وان اس

نکته‌ی مهم این است که سیستم فعال‌سازی به کمک صدا در کنسول ایکس‌ باکس هرگز بی‌نقص نبوده است. گزارش‌هایی وجود دارند که می‌گوید این سیستم در مواقعی به‌اشتباه و بدون اطلاع کاربر فعال شده است. به‌گفته‌ی کارمندانی که با پایگاه خبری مادربرد صحبت کرده‌اند، این صداها هم برای مایکروسافت ارسال شده‌اند.

مایکروسافت در واکنش به انتشار این گزارش اعلام کرد این طرح تمرینی متوقف شده است. ردموندی‌ها در بیانیه‌ی خود اعلام کردند:

ماه‌ها پیش روند بازنگری صداهای دریافت‌شده ازطریق ایکس‌باکس را متوقف کردیم. این کار برای توسعه‌ی بخش تشخیص صدای این کنسول انجام شد و در‌حال‌حاضر، نیازی به انجام این کار احساس نمی‌شود. مایکروسافت برنامه‌ای برای از سرگیری این بازنگری‌ها ندارد.

مایکروسافت، تنها شرکتی نیست که از انسان برای بازنگری صداهای ضبط‌شده‌ی محصول سخت‌افزاری استفاده می‌کند. آمازون و اپل و گوگل هم در ماه‌های اخیر برای استفاده از کارمندان خود به‌منظور توسعه‌ی فناوری تشخیص صدا در اسپیکرهای هوشمند تولیدی شرکتشان با انتقادهای زیادی رو‌به‌رو شدند. در بعضی از این پرونده‌ها، کارمندان شرکت‌های فناوری صداهای حاوی اطلاعات خصوصی مشتریان مثل اطلاعات شناسایی را هم شنیده‌اند.

مقاله‌های مرتبط:

مایکروسافت براساس سیاست‌های خود این اجازه را دارد که با هدف توسعه‌ی سرویس‌های تولیدی‌اش به صداهای ضبط‌شده‌ی مشتریان گوش کند. البته براساس گزارش بایگاه خبری مادربرد، پیش‌از‌این مایکروسافت اعلام نکرده بود ممکن است نیروی انسانی این فایل‌ها را بررسی کند.

با تمام این‌ها، مایکروسافت تمام تلاش خود را به کار گرفته است که ریسک شکستن حریم خصوصی کاربران را به‌حداقل برساند. این شرکت در بخش دیگری از بیانیه‌ای خود اعلام کرد:

مدت‌ها است اعلام کرده‌ایم این بازنگری‌ها برای توسعه‌ی سرویس‌های مبتنی‌بر صدا انجام می‌شوند و گاهی ممکن است خود فروشندگان این کار را انجام دهند.

ردموندی‌ها در چنین شرایطی، بخش قوانین حریم خصوصی وب‌سایت رسمی خود را برای تأکید بیشتر روی این مسئله که ممکن است نیروی انسانی این شرکت با هدف صداهای ضبط‌شده‌ی مشتریان ازطریق دستگاه‌های تولیدی مایکروسافت بازنگری کرده باشند، به‌روز کرده‌اند. در بخش به‌روزشده آمده است:

ما همیشه قبل از جمع‌آوری اطلاعات، مجوزهای لازم را از مشتری دریافت خواهیم کرد. برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران، ما صدای ضبط‌شده را بازنگری می‌کنیم. جابه‌جایی این صداها با شدیدترین تدابیر حفظ حریم خصوصی موجود در قانون انجام خواهند شد.

همچنین در بعضی پرونده‌ها، مایکروسافت بعد از دریافت گزارش‌هایی درباره‌ی نقض قوانین این شرکت به‌وسیله‌ی کاربر، پیام‌های صوتی ارسال‌شده‌ی او به گیمرهای دیگر را هم بازنگری کرده است. مایکروسافت در توضیح چرایی این کار اعلام کرد:

این کار برای حفظ امنیت خانواده‌ی ایکس‌باکس انجام شده است.

مایکروسافت اعلام کرد در حال کار روی برنامه‌های بیشتر است تا کنترل کاربران را روی حریم خصوصی خود در جریان استفاده از محصولات این شرکت بیشتر کند. درحال‌حاضر، بخشی روی سایت مایکروسافت وجود دارد که کاربران می‌توانند همه‌ی صداهایی را پاک کنند که روی محصولات این شرکت ضبط کرده‌اند.

پاسخی بنویسید