محمد بختیاری

ژاپن در حال آزمایش سامانه‌ی رأی‌گیری مبتنی بر بلاک چین است

ظاهرا ژاپن جدیدترین کشوری است که به‌فکر استفاده از فناوری بلاک‌چین برای امر را‌ی‌گیری افتاده است. این کشور اخیرا اعلام کرده که قصد دارد برای اولین‌بار در کشور، سامانه‌ی رای‌گیری مبتنی بر بلاک‌چین را در شهر تسوکوبا در استان ایباراکی به‌اجرا در بیاورد.

گفته می‌شود که این سامانه قرار است برای شناسایی هویت رای‌دهنده، متکی به کارت‌های مخصوص شهروندان ژاپنی باشد که معادل کارت‌های تأمین اجتماعی شهروندان دیگر کشورها است. وب‌سایت ژاپن‌ تایمز در گزارشی اعلام کرده است که در حال حاضر، این سامانه‌ی مبتنی بر Blockchain شهروندان را قادر ساخته است تا در پروژه‌های مشارکت اجتماعی مخصوصی که از سوی دولت تعیین شده، به رای‌دهی بپردازند. گفتنی است که در این سیستم جدید، شهروندان به‌جای انتخاب اسم کاندیدای موردنظر و انداختن کارت رای در جعبه‌ی مخصوص، به‌سادگی و با لمس نمایشگر، رای خود را ثبت خواهند کرد.

مقاله‌ی مرتبط:

طبق گفته‌های ژاپن تایمز، این سامانه برای جلوگیری از هرگونه تحریفِ اطلاعات دریافتی، از فناوری بلاک‌چین بهره می‌گیرد. یکی از شهروندان ژاپنی که رای خود را با این سامانه‌ی جدید ثبت کرده، می‌گوید «فکر می‌کردم ثبت رای در این سامانه بسیار پیچیده‌ باشد؛ اما پس از کار با آن، به‌سادگی‌اش پی بردم.»

با همه‌ی این‌ها، نحوه‌ی تجهیزشدن تسوکوبا به این سامانه‌ی جدید، به آن سادگی‌هایی که احتمالا مقامات رسمی این شهر انتظار داشتند نبوده است. 

در کنار همه‌ی خوبی‌هایی که این سامانه دارد، برخی مشکلات نیز در این میان به‌وجود آمده است. ژاپن تایمز در گزارشش می‌نویسد که چون برخی از افراد رمز عبور مخصوص خود را فراموش کرده بودند، امکان رای‌دادن نداشتند. علاوه بر این، پس از دادن رای، نمی‌توان از ثبت‌شدن یا عدم‌ثبت‌شدن آن اطمینان پیدا کرد؛ البته مشکل دوم شاید آن‌چنان هم مهم نباشد.

سازندگان این سامانه تاکنون نگفته‌اند که دقیقا به‌ چه‌نحوی می‌خواهند جلوی تقلب در رای‌گیری را بگیرند. یکی از مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید، استفاده‌ی افراد از کارت تامین اجتماعی دیگران است. 

پیشتر در ایالت ویرجینیای غربی در ایالات متحده‌ی آمریکا شاهد استفاده از اپلیکیشن مخصوص رای‌گیری مبتنی بر بلاک‌چین بودیم؛ اپلیکیشنی که به نظامی‌ها امکان می‌داد در انتخابات محلی به رای‌دادن بپردازند؛ البته آن‌ها پیش از رای‌دادن، باید با فناوری تشخیص چهره، هویت خودشان را اثبات می‌کردند. 

پاسخی بنویسید