محمد بختیاری

هواوی در پنج سال آتی دو میلیارد دلار در زمینه امنیت سایبری هزینه می‌کند

در پنج سال آینده، هواوی دو میلیارد دلار روی امنیت سایبری هزینه خواهد کرد و این کار را با اضافه‌کردن نیروی انسانی بیشتر و امکانات آزمایشگاهی انجام خواهد داد. دلیل اصلی این اقدام افزایش نگرانی‌های جهانی درباره‌ی خطرهای مرتبط‌با ابزارهای شبکه‌ی این شرکت است. این غول چینی که اغلب فعالیت‌هایش به‌طور مخفیانه است، این‌بار با استقبال از حضور دو روزنامه‌نگار بین‌المللی در پردیس جدید خود در یکی از شهر‌های جنوبی چین، دیدگاه‌های خود را در یکی از نشست‌های مطبوعاتی بزرگش در دفاتر دونگوان تشریح کرد.

همان‌طورکه می‌دانید، در هفته‌‌ی اخیر دستگیری خانم منگ‌ وان‌ژو، مدیر مالی این شرکت و دختر بنیان‌گذار میلیاردر آن، رن ژنگ‌فای، در صدر اخبار قرار گرفت. گفتنی است منگ وان‌ژو را به درخواست ایالات متحده‌ی آمریکا در کانادا دستگیر کرده‌اند. این اتفاق به مشکلات این شرکت چینی دامن زده است؛ چراکه هواوی پیش‌ازاین عملا از بازار آمریکا تحریم شده بود. افزون‌براین، از ساخت شبکه‌های 5G این شرکت در بازارهای استرالیا و نیوزیلند نیز جلوگیری شده است؛ زیرا این نگرانی وجود دارد که این ابزارها جاسوسی چینی را تسهیل کند.

منابع خبری به خبرگزاری رویترز گفته‌اند دولت ژاپن قصد دارد خرید تجهیزات شرکت هواوی را ممنوع کند

کن‌ وو می‌گوید:

با تحریم رقبا در زمین بازی نمی‌توانید برتری خود را رقم بزنید. فکر می‌کنیم هرگونه نگرانی یا اتهامات امنیتی درباره‌ی هواوی باید براساس شواهد واقعی باشد. بدون شواهد واقعی هیچ اتهامی را قبول نمی‌کنیم و با آن مخالف هستیم.

او گفت هواوی درباره‌ی استقلال عملیات خود با دولت‌های میزبان در سراسر جهان مذاکره کرده است. وی افزود ژاپن و فرانسه نه به‌طور رسمی، ولی استفاده از تجهیزات مخابراتی هواوی را منع کرده‌اند. بنابر گزارش‌های رسانه‌های اخیر، این‌طور به‌نظر می‌رسد که این دولت‌ها اقداماتی برای جلوگیری از استفاده از تجهیزات این شرکت انجام داده‌اند.

علاوه‌براین، منابع خبری به خبرگزاری رویترز گفته‌اند دولت ژاپن قصد دارد خرید تجهیزات شرکت هواوی را ممنوع کند. رسانه‌های دیگر گزارش داده‌اند سه اپراتور اصلی این کشور قصد ندارند از تجهیزات فعلی و تجهیزات 5G آینده‌ی هواوی استفاده کنند و فرانسه قصد دارد با اضافه‌کردن برخی از تجهیزات هواوی به فهرست هشدار بالا به‌صورت ضمنی این شرکت را هدف قرار دهد.

هواوی/huawei

هواوی بارها اعلام کرده پکن نفوذی بر این شرکت ندارد. در نشست هواوی که روز سه‌شنبه در شن‌ژن برگزار شد، روزنامه‌نگاران توانستند نگاهی اجمالی به برخی از پیشرفته‌ترین آزمایشگاه‌های تحقیق و توسعه‌ی هواوی بیندازند. این تجهیزات در ساختمانی سه طبقه با نمای سفید و چهار ستون وجود دارد که خودشان آن را کاخ سفید نام‌گذاری کرده‌اند.

وو گفت هواوی بیش از ۲۵ قرارداد تجاری برای راه‌اندازی شبکه‌ی 5G منعقد کرده است. کمی قبل‌تر، یعنی در نوامبر، این غول فناوری چینی به ۲۲ قرارداد اشاره کرده بود. به‌گفته‌ی او، این شرکت بیش از ۱۰هزار ایستگاه پایه را برای نسل پنجم ارتباطات تلفن‌همراه ارسال کرده است. همچنین افزود هواوی انتظار دارد به درآمدی بیش از ۱۰۰میلیارد دلار در سال جاری برسد که این میزان رشدی درحدود ۸.۷درصد درمقایسه‌با سال گذشته محسوب می‌شود.

شایان ذکر است هواوی بزرگ‌ترین تأمین‌کننده‌ی تجهیزات مخابراتی در جهان و دومین تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند است و برخلاف دیگر شرکت‌های فناوری بزرگ چینی، نیمی از درآمد خود را از خارج از کشور دریافت می کند.

وو در روز سه‌شنبه گفت هواوی منتظر قضاوتی منصفانه درباره‌ی پرونده‌ی منگ وان‌ژو است که در روز اول دسامبر در ونکوور دستگیر شده بود. این پس از آن بود که مقام‌های ایالات متحده‌ی آمریکا ادعا کردند هواوی تلاش می‌کند با استفاده از بانک‌ها تحریم‌های ایران را دور بزند. وان‌ژو انتظار استرداد احتمالی خود به آمریکا را می‌کشد. این درحالی است که بازارهای جهانی  درمعرض آشفتگی قرار گرفته‌اند و ادامه‌ی این وضع موجب تشدید تنش بین ایالات متحده‌ی آمریکا و چین خواهد شد که پیش‌ازاین نیز بر سر موضوعات تجاری کشمکش‌هایی تجربه کرده‌اند. منگ، دختر ۴۶ساله‌ی رن ژنگ‌فای، در استشهادی سوگندخورد بی‌گناه است و چنانچه به ایالات متحده استرداد شود، در دادگاه از خود دربرابر اتهامات واردشده دفاع خواهد کرد.

البته وو گفته است بازداشت منگ هیچ تأثیری بر سفر مدیران اجرایی شرکت نداشته است.

پاسخی بنویسید