محمد بختیاری

مایکروسافت ۶ دامنه فیشینگ مرتبط با هکرهای روسی را از کار انداخت

به‌نظر می‌رسد روسیه کماکان درصدد نفوذ و دخالت در انتخابات ایالات متحده است. مایکروسافت روز سه‌شنبه اعلام کرد ۶ دامنه‌ی فیشینگ را که متعلق به هکرهای دولت روسیه بودند، توقیف کرده است. این دامنه‌ها که توسط GRU، اداره‌ی اصلی اطلاعات روسیه ثبت شدند؛ بنا به گزارش‌ها، ایمیل‌های کارزار انتخاباتی کلینتون را در سال ۲۰۱۶ ربوده و افشا کرده بودند.

هدف دامنه‌های یادشده که شامل‌های آدرس‌هایی چون «senate.group» و «adfs-senate.email.» می‌شوند، ظاهرا جاسوسی از اهداف دولتی بوده است. آن‌ها همچنین دامنه‌های بنیاد بین‌المللی جمهوری‌خواهان و بنیاد هادسون را که از جمله اندیشکده‌های محافظه‌کار و منتقد پرزیدنت ترامپ به‌شمار می‌روند، جعل کرده‌اند. هکرهای روسی احتمالا درنظر داشتند تا از شباهت ظاهری دامنه‌ها، برای کمک به انجام یک حمله‌ی فیشینگ استفاده و ایمیل‌های آلوده به بدافزار را برای اهداف ارسال کنند.

برد اسمیت، مدیرکل مایکروسافت در بیانیه‌ای می‌گوید:

واضح بگویم، ما در حال حاضر هیچ مدرکی در اختیار نداریم مبنی بر آنکه این دامنه‌ها پیش از انتقال کنترلشان به واحد جرائم دیجیتال مایکروسافت، در حمله‌ی موفقی به‌کار گرفته شده‌اند. ما همچنین هیچ مدرکی نداریم که هویت اهداف نهایی هر حمله‌ی برنامه‌ریزی‌شده توسط این دامنه‌ها را نمایان سازد.

مقاله‌های مرتبط:

با این حال، این دامنه‌ها بیانگر آن هستند که روسیه همچنان در حال تلاش برای نفوذ در سیاست آمریکا است و احتمال می‌رود که در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره‌ی این کشور در ماه نوامبر پیش‌رو نیز به ایفای نقش بپردازد. الگوی گسترده‌تر فیشینگ با الگوی مرتبط با روسیه در کارزار انتخابات ۲۰۱۶ در ایالات متحده و انتخابات ۲۰۱۷ فرانسه شباهت دارد. در آن موارد، حملات فیشینگ برای سرقت اسنادی به‌کار رفت که می‌توانستند بعدا به‌منظور ایجاد تاثیرات سیاسی افشا شوند.

پرزیدنت ترامپ به‌طور پیوسته، نقش روسیه در هک‌های کمیته‌ی ملی دموکرات را مورد تردید قرار داده؛ در حالی که جامعه‌ی اطلاعاتی ایالات متحده براساس ارزیابی خود در دسامبر ۲۰۱۶، حملات یادشده را به ماموران دولت روسیه منتسب کرده است. ترامپ در نشست هلسینکی در ماه ژوئیه، درباره‌ی هک کارزار انتخاباتی دموکرات‌ها، حاضر به رویارویی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نشد. در واقع پرزیدنت ترامپ این تصور را که روسیه در هک کمیته‌ی ملی دموکرات دخالت داشته است، به‌طور همزمان تایید و رد می‌کند.

هنگامی که خبرنگاران درباره‌ی نقش روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا از ترامپ سوال کردند، وی در پاسخ گفت:

من نتیجه‌گیری جامعه‌ی اطلاعاتی را مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ می‌پذیرم. [با این حال]، این می‌تواند کار افراد دیگری نیز باشد. افراد زیادی آن بیرون هستند.

پاسخی بنویسید