محمد بختیاری

فیسبوک با وجود حواشی اخیر، عملکرد قدرتمندی در سه‌ماهه نخست ۲۰۱۸ از خود نشان داد

با وجود موجی از اخبار منفی و ناامیدکننده‌ای که در هفته‌های گذشته از فیسبوک در رسانه‌ها شنیده شد، از جمله شهادت مدیرعامل در برابر کنگره‌ و رویارویی با بزرگ‌ترین بحران تاریخ شرکت، این غول شبکه‌ی اجتماعی گزارش مالی قدرتمندانه و امیدوارکننده‌ای برای سه‌ماهه‌ی نخست ۲۰۱۸ ارائه داد.

رسوایی حریم شخصی کمبریج آنالیتیکا در اواخر سه‌ماهه‌ی نخست افشا شد؛ در نتیجه تأثیر قابل ملاحظه‌ی احتمالی آن در کسب‌وکار فیسبوک، در سه‌ماهه‌ی بعدی نمایان خواهد شد. با این حال، این غول فناوری پس از مواجه با نخستین افت قابل توجه کاربران فعال روزانه در سال گذشته، زمانی که تعداد کاربران فعال روزانه‌ی فیسبوک در ایالات متحده و کانادا به میزان ۱۸۴ میلیون نفر کاهش یافت، توانست وضعیت خود را در سه‌ماهه‌ی اول امسال تا حد زیادی بهبود دهد. علت این کاهش در اصل به تغییرات جدید فیسبوک در فید خبری و افزایش بیش از پیش تعاملات معنادار کاربران مربوط می‌شد. مارک زاکربرگ، مدیرعامل این شبکه‌ی اجتماعی، در ماه نوامبر در این باره گفت که این اقدام، برنامه‌ای بلندمدت در جهت بهبود فید خبری و جلوگیری از افزایش شیوع سو‌ءاستفاده از سوی بازیگران بد بوده است.

فیسبوک در سه‌ماهه‌ی اخیر ۴۹ میلیون کاربر فعال روزانه‌ی جدید به مجموع یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون کاربر فعال روزانه‌ی خود اضافه کرد که در مقایسه با سه‌ماهه‌ی پیشین نشان‌دهنده‌ی رشدی ۳.۵ درصدی است. تعداد کاربران روزانه‌ی فعال در ایالات متحده و کانادا نیز پس از کاهش بی‌سابقه در سه‌ماهه‌ی گذشته، اکنون به رقم ۱۸۵ میلیون نفر بازگشته است. فیسبوک در فصلی که گذشت، ۱۲ میلیارد دلار درآمد کسب کرد که در مقایسه با درآمد ۸ میلیاردی در مدت مشابه سال گذشته، افزایشی ۵۰ درصدی به‌حساب می‌آید. این ارقام و همچنین رشد نزدیک به ۷ درصدی سهام فیسبوک در ساعات بعد از معاملات، نشان می‌دهد که عملکرد این غول شبکه‌ی اجتماعی فراتر از انتظارات تحلیلگران بوده است.

فیسبوک کاهش تعداد کاربران فعال روزانه در سال گذشته را جبران کرده است

در همین حال، زاکربرگ و شریل سندبرگ، مدیر ارشد عملیات فیسبوک، هر دو در عین اذعان به آسیب وارده از جانب بحران کمبریج آنالیتیکا که بر اساس برخی برآوردها بیش از ۸۷ میلیون کاربران فیسبوک را متأثر کرد، نسبت به حفاظت از حریم شخصی کاربران اطمینان خاطر دادند.

زاکربرگ ارائه‌ی گزارش مالی را با گفتگو درباره مشکلاتی که گریبانگیر فیسبوک شده بود از جمله اخبار جعلی، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن و حریم شخصی آغاز کرد. وی گفت فیسبوک تلاش بیشتری خواهد کرد «تا اطمینان حاصل کند که این ابزارها برای اهداف مثبت به‌کار گرفته می‌شوند.» در ادامه سندبرگ گفت: «ما همیشه در آگهی‌های تبلیغاتی‌مان حریم شخصی را رعایت کرده‌ایم» و با قوانین جدید اروپا درباره‌ی حریم شخصی که قرار است در ۲۵ام ماه می اجرا شود و همچنین راه‌اندازی سیاست‌های جدید فیسبوک، کاربران به نحو بهتری در مقابل نقض حریم شخصی محافظت خواهند شد.

Zuckerberg in Congress

مارک زاکربرگ در کنگره آمریکا و هجوم خبرنگاران برای ثبت تصویر وی

زاکربرگ با اشاره به شهادتش در برابر کنگره از آن با عنوان «لحظه‌ای مهم در پاسخ به تمام سؤال‌ها درباره‌ی کمبریج آنالیتیکا و اطمینان‌دهی از عدم تکرار چنین حادثه‌ای یاد کرد.» وی گفت تیم او مشغول کار روی سیاست‌هایی جدید و روش‌هایی برای جلوگیری از دخالت‌های خارجی در انتخابات (با اشاره به انتخابات پیش‌ روی امسال در مکزیک و برزیل) است. با این حال، نمایندگان می‌گویند برای سؤال‌های متعددی که زاکربرگ از پاسخگویی به آن‌ها طفره رفت، هنوز هیچ جوابی دریافت نکرده‌اند.

شاید تنها مشکلی که می‌توان در گزارش مالی فیسبوک به آن اشاره کرد، نرخ رشد پایین کاربران این شبکه‌ی اجتماعی است. در حال حاضر، تعداد کاربران فعال روزانه‌ی فیسبوک به مقدار ۱.۴۵ میلیارد نفر افزایش یافته است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشدی ۱۳ درصدی به‌حساب می‌آید. تعداد کاربران ماهانه نیز با ۱۳ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، اکنون به ۲.۲ میلیارد نفر رسیده‌ است. با این حال، این ارقام به‌خصوص در مقایسه با نرخ رشد کاربران در سه‌ماهه‌ی نخست سال گذشته یا سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵، نرخ‌های رشد پایینی محسوب می‌شوند.

هنوز برای اظهار نظر درباره تأثیر بحران کمبریج آنالیتیکا بر کسب‌وکار فیسبوک زود است

فیسبوک در سه‌ماهه‌ی نخست ۲۰۱۷ میزان کاربران فعال روزانه‌ی خود را ۱۸ درصد افزایش داد و در سه‌ماهه‌ی نخست ۲۰۱۶ نیز به نرخ رشد ۱۶ درصد دست یافت. شدت گرفتن جنبش حذف فیسبوک با هشتگ DeleteFacebook پس از افشای رسوایی کمبریج آنالیتیکا در انتهای سه‌ماهه‌ی نخست امسال و ترک این شبکه‌ی اجتماعی از سوی تعدادی از کاربران به دلیل رویکرد این شرکت در قبال حریم شخصی، احتمالا عامل تأثیرگذار در کاهش نرخ رشد کاربران فیسبوک به‌حساب می‌آید.

با این حال، در مجموع فیسبوک با وجود اتفاقات اخیر عملکرد قدرتمندی از خود نشان داده است. اما برای روشن شدن بیشتر تبعات حوادث اخیر و پاسخ به این سؤال که آیا بحران کمبریج آنالیتیکا تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر سود خالص فیسبوک خواهد گذاشت یا نه، باید تا پایان سه‌ماهه‌ی دوم امسال به انتظار بنشینیم.

پاسخی بنویسید