محمد بختیاری

دومین دوره ماراتن برنامه‌نویسی سلامت از ۷ تا ۹ اردیبهشت در جزیره کیش برگزار می‌شود

پس از آنکه اولین دور از رویداد هکاهلث در سال ۲۰۱۶ میلادی و با تأیید دانشگاه MIT برای اولین‌بار در خاورمیانه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی آبادان برگزار شد، حال دومین دور از این رویداد طی روزهای ۷ تا ۹ اردیبهشت ماه در جزیره‌ی کیش برگزار خواهد شد. باتوجه‌به اینکه هکاهلث یک رویداد بین‌المللی است، از این‌رو جزیره‌ی کیش به‌عنوان محل برگزاری این رویداد انتخاب شده تا علاوه‌بر دسترسی ساده، امکانات عمومی سطح بالای این جزیره نیز به برگزاری هرچه بهتر این رویداد کمک کند.

شاید از خود بپرسید که هکاهلث چه نوع رویدادی است و قرار است در این رویداد به چه موضوعی پرداخته شود؟

هکاتون یک کلمه‌ی مرکب از دو واژه‌ی هک (Hack) و ماراتون (Marathon) است. همان‌طور که از نام این دسته رویدادها پیدا است، هکاتون‌ها در ابتدا رقابت‌هایی برای هک و نفوذ به سیستم‌ها بوده‌اند؛ اما به‌تدریج و با فراگیرتر شدن آن‌ها به رقابت‌هایی برای تولید نرم‌افزارهای کاربردی تبدیل شدند. در ایران هم چند سالی است که گردهمایی‌های مختلفی در زمینه برنامه‌نویسی برگزار می‌شود و برنامه‌نویسان از سراسر ایران گرد هم جمع می‌شوند و با چالش‌های مختلف دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

هکاهلث که رویداد ماراتن برنامه‌نویسی سلامت است؛ در ماراتن های برنامه‌نویسی چالش در روز اول رویداد به شرکت‌کنندگان داده می‌شود در صورتی که در ویکندها ایده از سوی خود شرکت کنندگان مطرح می‌شود. تمرکز ماراتن بر روندکدنویسی و اپلیکیشن‌های خروجی شرکت‌کنندگان است در صورتی که در ویکندها عمده‌ی تمرکز بر ایده و ارائه‌ی نهایی است.

دکتر علی سلک غفاری، رئیس پردیس بین‌‌الملل دانشگاه صنعتی شریف نیز اعلام کرد:

رویداد هکاهلث با هدف برطرف کردن تعدادی از چالش‌های حوزه سلامت ایران و با مشارکت نخبگان و صاحب‌نظران جوان حوزه برنامه‌نویسی و بهداشت و درمان کشور و با حضور ۲۵ تیم به میزبانی پردیس بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف در کیش و مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان منطقه آزاد کیش، طی سه روز از تاریخ ۷ الی ۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه جزیره کیش می‌تواند به‌عنوان پل ارتباطی برای ورود نخبگان و تکنولوژی‌های روز دنیا معرفی شود، اظهار داشت دانشگاه صنعتی شریف در این زمینه پشتوانه و تجربه بسیار خوبی در حوزه کارآفرینی و مراکز شتاب‌دهی دارد.

براساس اطلاعات ارائه‌شده، جوایز تیم‌های برتر در این ماراتن به شرح زیر است:

  • جایزه تیم اول: ۳۰۰ میلیون ریال وجه نقد
  • جایزه تیم دوم : ۲۰۰ میلیون ریال وجه نقد
  • جایزه تیم سوم : ۱۰۰ میلیون ریال وجه نقد

البته جوایز دیگری نیز برای سایر تیم‌ها در نظر گرفته شده که شامل یک سفر سه روزه به جزیره‌ی هندورابی و یک سفر سه روزه به جزیره‌ی کیش است.

همچنین برای رفاه تیم های شرکت‌کننده امکاناتی همچون کمپ استراحت شبانه، صبحانه، نهار، شام و تور کیش گردی تدارک دیده شده است.

علاقمندان و فعالان حوزه برنامه‌نویسی گوشی‌های هوشمند می‌توانند با  ورود به سایت www.Hackahealth.org و با ارائه تاریخچه فعالیت خود در تیم‌های ۴ الی ۶ نفره از تاریخ ۲۶دی الی ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۷، نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

پاسخی بنویسید