محمد بختیاری

در پی اعتراض فریدون جیرانی، جستجو واژه «نهنگ آبی» در آپارات هک شد [ به‌روزرسانی ]

در بازه اخیر یکی از کاربران سایت آپارات که در اینستاگرام با نام کاربری HELIX_NEBULA701 فعالیت می‌کند، چند ویدئو از پشت صحنه سریال نهنگ آبی به کارگردانی فریدون جیرانی منتشر کرد. این کاربر در صفحه اینستاگرام شخصی‌اش، خود را «اولین پاپاراتزی سینما» معرفی می‌کند.

به همین ترتیب در هفته گذشته فریدون جیرانی به انتشار ویدیوهای مخفیانه از پشت صحنه سریال از مجموعه آپارات شکایت کرد که براساس قوانین، کانال فرد خاطی بسته و تمامی ویدئو‌های آپلودی در این وب‌سایت حذف شد. یادآوری می‌شود که در ابتدا بسیاری بر این باور بودند که انتشار ویدئو‌هایی از پشت صحنه این سریال در شبکه‌های مجازی به‌عنوان تبلیغات بهتر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما با شکایت کارگردان و حذف ویدئو، این جریان وارد فاز جدیدی شد.

با مراجعه به سایت آپارات و جست‌وجو واژه «نهنگ آبی» صفحه نتایج پس از چند ثانیه بهم ریخته خواهد شد و یکی از تصاویر به‌صورت بزرگ نمایش داده می‌شود که روی آن شناسه اینستاگرام فوق نمایش داده می‌شود. 

در گفت‌وگوی زومیت با میثم حیدری، یکی از مدیران سایت آپارات، این مشکل فنی با بیان «هک ظاهری» تأیید شد. ایشان اشاره کرد که هیچ اطلاعاتی از کاربران سایت آپارات درز پیدا نکرده و تنها این فرد توانسته است صفحه جست‌وجو برای این کلمه خاص را مورد دستکاری ظاهری قرار دهد. در حال حاضر کارشناسان فنی آپارات در حال بررسی اختلال پیش آمده هستند تا به‌زودی این مشکل حل شود. نظر شما چیست؟ آیا پیدا کردن حفره امنیتی در سایت‌های مطرح ایرانی و بروز چنین مشکلاتی در سراسر دنیا طبیعی است؟


به‌روزرسانی: صفحه مذکور در وب‌سایت آپارات به حالت عادی برگشته است. روز گذشته در تماس تلفنی زومیت با تیم مدیریت آپارات از آن‌ها در ارتباط با خبر فوق پرسیدیم و آقای میثم حیدری، یکی از مدیران سایت آپارات مشکل را تایید و آن‌‌را «هک ظاهری» نامید. در تماس تلفنی امروز با یکی از اعضای تیم روابط عمومی مجموعه آپارات، خانم فوشریان، با اشاره به اطلاعیه منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی آپارات، مجدد موضوع را تایید کردند. طبق اعلام ایشان، این اختلال ظاهری در صفحه جستجو کلید واژه مربوط صحت دارد که تیم فنی چند ساعت پس از تشخیص، موضوع را برطرف کردند. 

اما با توجه به مستندات بدست آمده پس از درج این خبر و نظرات کاربران محترم زومیت در سایت و شبکه‌های اجتماعی متوجه شدیم که این اتفاق تنها حقه‌بازاریابی جهت افزایش مخاطبان سریال نهنگ آبی بوده است. انتشار چنین اخباری را می‌توان روشی برای خبرساز کردن یک اتفاق دانست ولی در دو روز گذشته، مسئولین سایت آپارات در تماس‌های تلفنی صحبتی از تبلیغات به زبان نیاوردند. ایجاد اختلال سیستمی یا به عبارتی «هک ظاهری» تنها چیزی است که توسط مسئولین آپارات تا به حال تایید شده است.

پاسخی بنویسید