محمد بختیاری

جایزه یک‌ میلیون دلاری اپل برای هک کردن آیفون

اپل برای هک‌کردن آیفون‌های خود به هکرها یک‌میلیون دلار پاداش می‌دهد؛ در‌صورتی‌که به شرکت بگویند چگونه این کار را انجام داده‌اند. روز پنجشنبه، دست‌اندرکاران اپل جزئیات این جایزه‌ی تشویقی را در همایش سالانه‌‌ی کنفرانس امنیتی بلک هت (Black Hat) در لاس‌وگاس اعلام کردند. درحقیقت، جایزه‌ی تشویقی امسال در مقایسه با سال‌های گذشته پنج‌برابر شده است.

در گذشته، اپل برنامه‌ی تشویقی یافتن باگ محصولات خود را به فهرستی از هکرهای آشنا محدود می‌کرد؛ اما اکنون فرصت برخورداری از این پاداش برای همه امکان‌پذیر شده است. جایزه‌ی برتر، تنها به برترین و خاص‌ترین هک تعلق خواهد گرفت. هکرها باید توانایی خود را نشان دهند که می‌توانند بدون نیاز به هدف و از راه دور به هسته‌ی اصلی نرم‌افزار iOS اپل و کاربر گوشی برای انجام هرگونه اقدامی دسترسی پیدا کنند.

مقاله‌های مرتبط:

در سال‌های اخیر، برنامه‌های تشویقی یافتن باگ که در آن شرکت‌ها هکرها را برای یافتن آسیب‌پذیری در سیستم‌های خود دعوت می‌کنند، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است؛ چراکه روشی به‌منظور جلوگیری از مجرمان برای یافتن و بهره‌برداری از این نقص‌ها است.

یافتن چنین آسیب‌پذیری‌هایی در محبوب‌ترین گوشی هوشمند جهان در بازار بسیار ارزشمند و تحسین‌کردنی است و پاداش یک‌میلیون‌دلاری اپل به هکرها برای پرده‌برداشتن از چنین باگی ارزش پرداخت دارد.

شرکت‌های خصوصی مانند شرکت امنیت سایبری مخفی فلسطین اشغالی NSO Group و آژانس‌های دولتی برای ابزاری که بتواند از راه دور به آیفون دسترسی پیدا کند، دومیلیون دلار جایزه پرداخت کرده‌اند.

هک آیفون

دولت‌های سرکوبگر به‌طور فزاینده‌ای مشتاق یافتن راه‌هایی بر نظارت زندگی دیجیتالی مخالفان و روزنامه‌نگاران و مخالفان سیاسی هستند. در سال‌های اخیر، بازارهای سیاه سودآوری که زیر سلطه‌ی شرکت‌های مبهمی بودند، ابزارهایی برای به‌مخاطره‌انداختن امنیت دیجیتالی دراختیار افراد خواهان این ابزارها قرار می‌دادند. بااین‌حال، هم‌اکنون جایزه‌ی جدید یک‌میلیون‌دلاری اپل از این اتفاق جلوگیری می‌کند که چنین ابزارهایی به‌دست نااهلان بیفتد.

طبق گزارش‌ها، مخالفان سعودی مستقر در خارج از کشور، ازجمله غانم الدوساری، طنزنویس و کمدین مشهور یوتیوب، با ابزار جاسوسی آیفون که NSO Group ایجاد کرده بود، قبل از شکنجه وحشیانه و قتل جمال خاشقجیِ روزنامه‌نگار را هدف گرفته بودند.

به‌تازگی، گروهی از هکرها که برای پروژه‌ی صفر گوگل فعالیت می‌کنند، حافظه‌ی کش نقص‌های نرم‌افزاری اپل را کشف کردند که به هکرها این امکان را می‌دهد به‌سادگی ارسال یک پیام، به گوشی کاربر دسترسی پیدا کنند. گفتی است هکرهای گوگل به‌طور کامل و بی‌سروصدا جزئیات کشف‌شده را با اپل به‌اشتراک گذاشتند که قبل از عمومی‌‌شدن و سوء‌استفاده هکرها از آن‌ها، درصدد رفع این نقص‌ها برآیند.

پاسخی بنویسید