محمد بختیاری

جاسوسی حرفه‌ای و طنزآمیز هواوی از T-Mobile در آمریکا چگونه انجام شد؟

هواوی از سال ۲۰۱۲، تولید سیستم آزمایش تلفن‌همراه خود با نام xDeviceRobot را شروع کرد. هدف شرکت چینی بهبود کیفیت محصولات در حوزه‌ی سخت‌افزار موبایل بود که عموما در آزمایش‌های انجام‌شده‌ی دیگر شرکت‌ها، رقابت را به دیگر بازیگران بازار واگذار می‌کردند. در همان سال ۲۰۱۲،‌ هواوی از تی‌موبایل (T-mobile) درخواست کرد مجوز استفاده از ربات آزمایشگاهی خود، یعنی تَپی (Tappy) را به چینی‌ها واگذار کنند. ربات تَپی بررسی سخت‌افزار گوشی‌های موبایل را برای تی‌موبایل انجام می‌دهد.

مقاله‌های مرتبط:

اپراتور آمریکایی درخواست هواوی برای واگذارکردن ربات یا مجوز ساخت آن را رد کرد؛ به‌همین‌دلیل، شرکت چینی تصمیم گرفت آن ربات را بدزدد. اتهام دزدی هواوی را مقام‌های آمریکایی و تحلیلگران قانونی در آن کشور مطرح کرده‌اند. آن‌ها پس از بررسی‌های متعدد در مرکز مدیریتی تی‌موبایل در بلویو واشنگتن، به این نتیجه رسیدند دفتر هواوی در آمریکا به‌همراه کارمندان چینی در تلاشی یک‌ساله کمپینی جاسوسی اجرا کردند که درنهایت، به دزدی واقعی اطلاعات از شرکت آمریکایی انجامید.

در سال ۲۰۱۴، پرونده‌ای علیه هواوی به جریان افتاد که هواوی را متهم کرد مالکیت معنوی ربات تَپی را از شرکت تی‌موبایل دزدیده و درنهایت، شرکت چینی محکوم شد. در هفته‌های گذشته، مقام‌های قانونی آمریکا جزئیات پرونده‌ی مذکور را منتشر کرده‌اند که دقت در آن‌ها، اتهامات بیشتری را متوجه شرکت چینی می‌کند.

هواوی

در ادامه‌ی این مطلب، ایمیل‌هایی را بررسی می‌کنیم که در جریان پرونده‌ی جاسوسی هواوی، به‌شیوه‌ای ماهرانه و البته تقریبا مضحک، اطلاعات مدنظر را جمع‌آوری کرده‌اند. بخش‌هایی از متن که به‌صورت تیره هستند، به‌صورت کامل در پرونده‌ی قانونی وجود دارند و بخش‌های دیگر، از جمع‌آوری اطلاعات پیرامونی آن‌ها کسب شده است.

رسانه‌ی Engadet به‌عنوان منبع این خبر اعتقاد دارد جریان ایمیل‌های زیر، نشان‌دهنده‌ی اتفاق دراماتیک واقعی است که در سطح شرکتی و بین‌المللی به‌وقوع پیوسته است. پیام‌ها، ایمیل‌هایی داخلی بین کارمندان هواوی در دفاتر مختلف این شرکت هستند. نام‌ها و تاریخ‌ها برای درک بهتر، به‌صورت کلی نوشته شده و نشان‌دهنده‌ی فرد واقعی ارسال‌کننده یا دریافت‌کننده‌ی ایمیل‌ها نیستند.


تاریخ: می۲۰۱۲ (اردیبهشت‌۱۳۹۱)

فرستنده: مدیر تأییدیه‌ی فنی هواوی در آمریکا

گیرنده: مهندسان هواوی

موضوع: مجوز ساخت ربات تَپی شرکت تی‌موبایل

درخواست خرید کامل یا دریافت مجوز ربات تپی را ارسال کردم؛ اما شرکت تی‌موبایل (TMO) با آن مخالفت کرد. آن‌ها برنامه‌ای برای فروش سیستم رباتیک خود به هیچ شرکتی اعم از هواوی ندارند.


فرایند جاسوسی در عین حرفه‌ای‌بودن گاهی مضحک هم می‌شد

تاریخ: ژوئیه‌ی۲۰۱۲ (خرداد۱۳۹۱)

فرستنده: کارمند دفتر آمریکایی هواوی در تی‌موبایل (HL)

گیرنده: مهندسان هواوی

موضوع: گزارش پیشرفت

پیرو درخواست‌ها برای عکس و مشخصات فنی ربات TMO (شماره‌سریال‌های سازمانی و جزئیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری)، نتوانستیم اطلاعات مرتبطی جمع‌آوری کنیم. آن‌ها به‌دلیل قوانین امنیت اطلاعات اجازه‌ی دسترسی را به ما ندادند و یادآور شدند همه‌ی کارمندان هواوی قرارداد عدم‌افشا را امضا کرده‌اند.

گوشی


تاریخ: سپتامبر‌۲۰۱۲ (شهریور۱۳۹۱)

فرستنده: مدیر دپارتمان آزمون دستگاه هواوی در چین (H.P)

گیرنده: دفتر هواوی در آمریکا

موضوع: اهداف

هدف اصلی ما، آگاهی از مشخصات و نحوه‌ی عملکرد ربات است. این موارد، بنچمارک محصولاتی هستند که خودمان توسعه می‌دهیم.


تاریخ: سپتامبر‌۲۰۱۲ (شهریور۱۳۹۱)

فرستنده: کارمند هواوی در دفتر آمریکا (RY)

گیرنده: H.P و مهندسان هواوی

موضوع: ارائه‌ی اطلاعات

تی‌موبایل قصد ندارد جزئیات اسناد فنی ربات را با هواوی یا تولیدکننده‌ی دیگر به‌اشتراک بگذارد. آن‌ها از ارائه‌ی اطلاعات درباره‌ی مشخصات فنی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ربات خودداری کردند.


تاریخ: نوامبر۲۰۱۲ (آبان‌۱۳۹۱)

فرستنده: مهندس هواوی در چین (JY)

گیرنده: RY

موضوع: یادآوری

این ایمیل و پیوست‌های آن برای یادآوری اطلاعات موردنیاز به‌منظور ساخت ربات اختصاصی و نیز ارائه‌ی بازخورد درباره‌ی آن اطلاعات است.


مدیران مستقر در چین اطلاعات جزئی از کارمندان آمریکایی درخواست می‌کردند

تاریخ: نوامبر۲۰۱۲ (آبان۱۳۹۱)

فرستنده: RY

گیرنده: کارمند هواوی در آمریکا (AX) و مهندسان هواوی

موضوع: رونوشت ایمیل یادآوری

لطفا رونوشت ایمیل از JY را مطالعه کنید…


تاریخ: نوامبر۲۰۱۲ (آبان۱۳۹۱)

فرستنده: RY

گیرنده: JY

موضوع: بازگشت به رونوشت ایمیل یادآوری

مهندسان هواوی در آمریکا به آزمایشگاه ربات دسترسی پیدا کرده‌اند. آن‌ها اطلاعات سیستمی و نحوه‌ی کار ربات شرکت TMO را متوجه شده‌اند. من از آن‌ها خواستم تا اطلاعات دقیق را یادداشت و آن‌ها را به دفتر هواوی در چین ارسال کنند.

چین


تاریخ: نوامبر۲۰۱۲ (آبان۱۳۹۱)

فرستنده: AX

گیرنده: JY

موضوع: بازگشت به بازگشت رونوشت ایمیل یادآوری

متأسفانه نمی‌توانیم اطلاعات بیشتری از TMO دریافت کنیم و پاورپوینت مدنظر را آن‌گونه که توافق کردیم، آماده کنیم. همان‌طورکه می‌دانید، می‌توانیم عکس‌هایی از فرایند آزمون تهیه کنیم. امیدوارم این اطلاعات برای مدیران تحقیق و توسعه در مرکز مدیریت شرکت مفید باشد.


تاریخ: نوامبر۲۰۱۲ (آبان۱۳۹۱)

فرستنده: AX

گیرنده: JY

موضوع: عکس

به پیوست این ایمیل، عکس‌هایی از ربات تَپی به‌همراه رابط کاربری نرم‌افزار آن ارسال می‌شود.


تاریخ: دسامبر‌۲۰۱۲ (آذر۱۳۹۱)

فرستنده: RY

گیرنده: JY

موضوع: پیگیری

اطلاعات زیادی از TMO درباره‌ی سؤال‌های مدنظر شما کسب نکردیم. آن‌ها بازهم علاقه‌ای به اشتراک‌گذاری اطلاعات درباره‌ی رباتشان با ما ندارند. به‌هرحال، بازهم تلاش می‌کنیم تا در خلال آزمایش‌ها در آزمایشگاه TMO، اطلاعات بیشتری کسب کنیم. البته، نمی‌توان قول داد این کار به‌سرعت انجام شود.


تاریخ: دسامبر۲۰۱۲ (آذر۱۳۹۱)

فرستنده: JY

گیرنده: RY

موضوع: مشکلات xDeviceRobot

هنوز در‌حال‌کار روی سیستم ربات هستیم و اکنون، به مشکلاتی برخوردیم. اطلاعات بیشتری از تَپی نیاز داریم. آیا پیش‌نیازهای نرم‌افزاری آزمون برای هر دستگاه بهینه‌سازی می‌شوند؟ سرعت لمس تَپی چقدر است؟ سری لاستیکی دستگاه چگونه نصب شده است؟ در سری لاستیکی جایی برای هوا هم هست؟

نرم افزار جاسوسی


تاریخ: ژانویه‌ی‌۲۰۱۳ (دی‌۱۳۹۱)

جاسوس‌ها موفق شدند از تجهیزات آزمایشگاه نیز عکس‌برداری کنند

فرستنده: AX

گیرنده: JY

موضوع: بازگشت به ایمیل مشکلات xDeviceRobot

تصاویر پیوست از ربات تَپیرا مشاهده کنید.


تاریخ: ژانویه‌ی‌۲۰۱۳ (دی‌۱۳۹۱)

فرستنده: JY

گیرنده: RY, AX, دفتر آمریکایی هواوی

موضوع: بازوی ربات تَپی

به اطلاعات فنی بیشتری نیاز داریم؛ خصوصا درباره‌ی دقت زمان پاسخ‌گویی بازوی مکانیکی ربات TMO اطلاعات می‌خواهیم.


تاریخ: ژانویه‌ی‌۲۰۱۳ (دی‌۱۳۹۱)

فرستنده: JY

گیرنده: RY

موضوع: بازگشت به ایمیل بازوی ربات تَپی

TMO اطلاعات درخواستی را دراختیار ما قرار نمی‌دهد.


تاریخ: ژانویه‌ی‌۲۰۱۳ (دی‌۱۳۹۱)

فرستنده: RY

گیرنده: JY و مهندسان هواوی

موضوع: بازگشت به بازگشت ایمیل بازوی ربات تَپی

مجددا تکرار می‌کنیم که نمی‌توانیم (با تأکید حروف بزرگ) هیچ سؤالی درباره‌ی ربات از TMO بپرسیم. آن‌ها از سؤال‌هایی که پرسیده‌ایم بسیار (با تأکید) عصبانی هستند. متأسفانه نمی‌توانیم اطلاعات بیشتری برایتان ارسال کنیم.

فکر می‌کنم مهندسان دفتر چین هواوی باید به سیاتل بیایند و به‌صورت مستقیم تَپی را مشاهده و بررسی کنند. با تجربه و مشاهده‌ی از نزدیک، اطلاعات زیادی به‌دست خواهید آورد.

هواوی


تاریخ: مارس‌۲۰۱۳ (اسفند۱۳۹۱)

فرستنده: مهندس چینی هواوی (FW)

گیرنده: HL و مهندسان هواوی

موضوع: به‌روزرسانی وضعیت xDeviceRobot

نتایج جدیدترین بررسی روی سیستم xDeviceRobot، تفاوت‌هایی قطعی بین آن سیستم و ربات تی‌موبایل را نشان می‌دهد. HL، می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره‌ی بازو و سری آزمایش‌کننده‌ی ربات TMO کسب کنید؟ به اطلاعاتی درباره‌ی منطقه‌ی تماسی و سختی و فشار سری آزمایشی نیاز داریم.


تاریخ: مارس‌۲۰۱۳ (اسفند۱۳۹۱)

فرستنده: HL

گیرنده: FW

موضوع: بازگشت به ایمیل به‌روزرسانی وضعیت xDeviceRobot

کسب اطلاعات فنی از ربات TMO، خطر زیادی دارد. پیشنهاد می‌کنم به‌جای آن، با تولیدکننده‌ی اصلی ربات تماس برقرار کنید. پیشبرد مسیر ازطریق شرکت تی‌موبایل، تنها نتیجه‌ی عکس خواهد داشت؛ خصوصا پس از آنکه قرارداد حفظ اطلاعات با آزمایشگاه TMO امضا کردیم، ارتباط داشتن این اطلاعات با ما حساسیت زیادی برمی‌انگیزد.


تاریخ: آوریل‌۲۰۱۳ (فروردین‌۱۳۹۲)

اطلاعات جزئی‌تر برای حل مشکلات طراحی ربات نیاز بود

فرستنده: JY

گیرنده: RY, AX, دفتر آمریکا و مهندسان هواوی

موضوع: xDeviceRobot – مشکلات بیشتر

محصول ما هنوز با ربات TMO برابر نیست. لطفا اطلاعات بیشتری درباره‌ی استانداردهای کالیبره‌کردن دستگاه و محاسبه‌ی تأخیرها در سیستم و نرم‌افزار ارسال کنید.


تاریخ: آوریل‌۲۰۱۳ (فروردین‌۱۳۹۲)

فرستنده: RY

گیرنده: JY و مهندسان هواوی

موضوع: بازگشت به ایمیل xDeviceRobot – مشکلات بیشتر

اولا خوشحالم که واحد تحقیق و توسعه در مرکز مدیریت، بهینه‌سازی سیستم ربات هواوی را پیگیری کرده‌اند. براساس آزمایشی که روی گوشی تی‌موبایل انجام شد، تفاوت زیادی بین نتیجه‌ی آزمایش‌های ربات TMO و هواوی وجود دارد. تصور می‌کنم برای بهبود کارایی ربات، راه طولانی در پیش داریم. تفاوت این دو ربات، تنها در سخت‌افزار نیست؛ بلکه از آن مهم‌تر، تفاوت در نرم‌افزار کاربردی آن‌ها است. TMO در بخش نرم‌افزار هزینه‌های بسیار بیشتری درمقایسه‌با بخش سخت‌افزار انجام داد.

مجددا تکرار می‌کنم نمی‌توانیم اطلاعات بیشتری درباره‌ی سیستم ربات TMO دریافت کنیم؛ زیرا طبق درخواست‌های مدیریت شرکت، پرسش‌های زیادی درباره‌ی سیستم ربات از نیروهای TMO پرسیدیم و آن‌ها از عملکرد ما شکایت دارند. TMO به من اعلام کرد اگر بازهم درباره‌ی سیستم ربات از آن‌ها بپرسیم، دیگر اجازه‌ی استفاده از آزمایشگاه رباتیک را به ما نخواهند داد. آن‌ها با نصب دوربین نظارتی، سیستم امنیتی آزمایشگاه را پیشرفته‌تر کردند. فکر می‌کنم همه، معنای این حرکت را می‌دانند. نمی‌توانیم اطلاعات بیشتری به مرکز مدیریت ارسال کنیم؛ چون نمی‌توانیم اطلاعاتی از TMO بگیریم.

بازهم پیشنهاد می‌کنم مدیران، مهندسی را به TMO بفرستند تا از نزدیک و پس از کارکردن با سیستم ربات، اطلاعات مدنظر را کسب کند. فکر می‌کنم این روند بازدهی بیشتری برای تیم رباتیک مستقر در چین داشته باشد و سخت‌افزار و نرم‌افزار ربات TMO و شیوه‌ی عملکرد آن بهتر شناخته شود. 

t-mobile


تاریخ: آوریل‌۲۰۱۳ (فروردین‌۱۳۹۲)

فرستنده: کارمند دفتر آمریکای هواوی

گیرنده: JY، RY و مهندسان هواوی

موضوع: بازگشت به بازگشت به ایمیل xDeviceRobot – مشکلات بیشتر

تاآنجاکه می‌دانم TMO به‌‌دلایل زیر، به ما اطلاعات نمی‌دهد:

 • TMO به‌روشنی مشخص کرده شرکت‌هایی همچون هواوی و سامسونگ، نه‌تنها برای آن شرکت، بلکه برای رقبای آن‌ها همچون ورایزون و AT&T و دیگر اپراتورها نیز  محصول تهیه می‌کنند.
 • اگر هر تولیدکننده‌ای بتواند محیط آزمایش و استانداردهای TMO را اجرا کند، قطعا کیفیت محصولات و دیگر موارد رقبای آن‌ها نیز بهبود پیدا خواهد کرد که درنهایت، با عملکردی مثبت TMO به‌منظور بهبود کل صنعت برابر می‌شود.
 • TMO حدود ۴ سال زمان و بهینه‌سازی منابع خود را برای اجرای سیستم ربات صرف کرد. محصول حاضر جزو مالکیت معنوی آن شرکت نیز محسوب می‌شود.
 • TMO می‌تواند محیط آزمایش رایگانی برای هر تولیدکننده فراهم کند و همچنین مطمئن شود آزمایشگاه آن، تنها برای محصولات TMO استفاده می‌شود. چنین رویکردی به بهبود مزیت رقابتی آن‌ها می‌انجامد.

تاریخ: آوریل‌۲۰۱۳ (فروردین‌۱۳۹۲)

حتی اخراج کارمندان از تی‌موبایل نیز از ادامه‌ی فرایند جاسوسی جلوگیری نکرد

فرستنده: مدیر اجرایی دپارتمان تأیید فنی هواوی در آمریکا

گیرنده: JY، RY، مهندسان هواوی

موضوع: بازگشت به بازگشت به بازگشت ایمیل xDeviceRobot – مشکلات بیشتر

دسترسی مهندسان رده‌پایین ما به ربات تَپی به‌شدت محدود شده است. آن‌ها به استفاده از ربات TMO محدود هستند و هر اقدام دیگر ممنوع شده است.

به‌دلیل پاسخ به پرسش‌های مرکز مدیریت، کارمندان ما دو شکایت رسمی دریافت کردند. به ما اعلام شد اگر پرسش‌های این‌چنینی ادامه پیدا کنند، مجوز استفاده‌ی کارمندان هواوی از آزمایشگاه TMO لغو می‌شود. بازهم روی پیشنهادهای قبلی خود پافشاری می‌کنم که مهندسی از چین، برای کارکردن از نزدیک با دستگاه TMO به اینجا بیاید.


تاریخ: آوریل‌۲۰۱۳ (فروردین‌۱۳۹۲)

فرستنده: FW

گیرنده: مدیر اجرایی دپارتمان تأیید فنی هواوی در آمریکا

موضوع: سفر به واشنگتن

چندین هدف از سفرم به مرکز مدیریت تی‌موبایل دارم؛ اما اهداف اصلی عبارت‌اند از:

 • جمع‌آوری اطلاعات فنی کامل از سخت‌افزار و نرم‌افزار تَپی
 • ثبت عکس و فیلم
 • مراجعه به آزمایشگاه برای شناسایی و اندازه‌گیری ابعادی به‌منظور حل مشکل بازوی مکانیکی

احتمالا ۱۱می به واشنگتن می‌رسم.

Tappy


تاریخ: می‌۲۰۱۳ (اردیبهشت‌۱۳۹۲)

فرستنده: FW

گیرنده: مهندسان هواوی و دفتر هواوی در آمریکا و مدیر اجرایی دپارتمان تأیید هواوی در آمریکا

موضوع: شناسایی

AX در روزهای گذشته دو بار من را به آزمایشگاه تَپی وارد کرد. هر دو بار یکی از کارمندان تی‌موبایل ما را شناسایی و به بیرون هدایت کرد؛ چون اجازه‌ی حضور در آزمایشگاه را نداشتم. هر دو بار ربات را مشاهده و عکس‌های نیز از آن ثبت کردم.

امروز، یک‌بار دیگر به آزمایشگاه آزمون بازوی مکانیکی TMO رفتم و شناخت کلی از محیط آزمایش آن کسب کردم. نتیجه‌ی بررسی‌های خود را در فایل پیوست به‌صورت خلاصه اعلام کرده‌ام. لطفا عکس‌ها و سند موجود در پیوست را مطالعه کنید.

TMO به‌صراحت اعلام کرد دیگر اجازه‌ی ورود به آزمایشگاه را ندارم. از این به‌بعد، AX در کسب اطلاعات باقی‌مانده و درک بیشتر سیستم به شما کمک می‌کند.


تاریخ: می‌۲۰۱۳ (اردیبهشت‌۱۳۹۲)

فرستنده: واحد ارتباط با شرکای تی‌موبایل تی‌موبایل

گیرنده: دفتر هواوی در آمریکا

موضوع: بازگردانی سریع همه‌ی نشان‌های نیروی انسانی

به‌‌دلیل نقض مکرر قوانین داخلی تی‌موبایل، دسترسی دفتر هواوی در آمریکا به آزمایشگاه تَپی لغو می‌شود. همه‌ی کارمندان دفتر هواوی در آمریکا باید نشان‌های تأییدیه‌ی خود را به این شرکت بازگردانند. البته AX، تنها کارمند هواوی آمریکا باقی خواهد ماند که اجازه‌ی دسترسی به آزمایشگاه تَپی را دارد. این مجوز نیز فقط با هدف کمک به پایان‌یافتن مراحل آزمون پروژه‌ی کنونی به هواوی داده می‌شود.


تاریخ: می‌۲۰۱۳ (اردیبهشت‌۱۳۹۲)

فرستنده: JY

گیرنده: AX, RY, HL

موضوع: اطلاعات الزامی

تیم مهندسی، به اطلاعات بیشتری درباره‌ی ربات TMO نیاز دارد. این اطلاعات عبارت‌اند از:

 • مشخصات کامل فنی و عملیاتی و فهرستی از قطعات استفاده‌شده
 • چگونگی محاسبه‌ی زمان پاسخ‌گویی رابط کاربری
 • شکل و قطر و سختی سری اندازه‌گیر
 • نحوه‌ی مدیریت نیروها
 • حسگرهای استفاده‌شده برای به‌کارانداختن بازو و دوربین‌ها
 • تصاویر و ویدئوهای هرچه‌بیشتر از فرایند آزمایش

  Tappy


تاریخ: می‌۲۰۱۳ (اردیبهشت‌۱۳۹۲)

کارمندان دفتر آمریکا در این پروژه‌ی جاسوسی زیر فشار و استرس شدیدی بودند

فرستنده: AX

گیرنده: JY

موضوع: بازگشت به ایمیل اطلاعات الزامی

اگر بتوانیم، حتما کمک می‌کنیم. این دوره‌ی زمانی، بسیار حساس است. درباره‌ی عکس و فیلم باید بگویم پس از اینکه TMO نشان‌های ما را پس بدهد، آن‌ها را به وطن ارسال می‌کنم و نیازی نیست مجددا به من یادآوری کنید.


تاریخ: می‌۲۰۱۳ (اردیبهشت‌۱۳۹۲)

فرستنده: مهندسان هواوی

گیرنده: AX, JY, FW

موضوع: بازوی ربات

تیم توسعه‌ی xDeviceRobot به اطلاعات دقیق از بازوی رباتیک نیاز دارد؛ خصوصا قطر سری آزمایشگر آن را نیاز داریم.


تاریخ: می‌۲۰۱۳ (اردیبهشت‌۱۳۹۲)

فرستنده: FW

گیرنده: مهندسان هواوی، JY و AX

موضوع: بازگشت به ایمیل بازوی ربات

AX توانست بازوی رباتیک را بدون شناسایی‌شدن از آزمایشگاه خارج کند تا بررسی‌های دقیق‌تر را انجام دهد. البته، TMO به‌سرعت به موضوع پی برد و او مجبور شد قطعات را روز بعد به آزمایشگاه بازگرداند. AX به‌ آن‌ها گفت بازو را به‌اشتباه خارج کرده است. دسترسی ما به آزمایشگاه کاملا لغو شد و کارمندان هواوی در آمریکا دیگر اجازه‌ی ورود بدون بازرسی به داخل سازمان را ندارند. اطلاعات جزئی دریافت‌شده را به پیوست ارسال می‌کنم. برای دریافت جزئیات عکس‌های پیوست را مشاهده کنید.


تاریخ: می‌۲۰۱۳ (اردیبهشت‌۱۳۹۲)

فرستنده: مهندسان هواوی

گیرنده: AX

موضوع: اندازه‌گیری دقیق سری آزمایشگر

می‌توانی اندازه‌ی دقیق قطعه‌ی اتصال‌دهنده را با کولیس محاسبه کنی؟

هواوی


تاریخ: می‌۲۰۱۳ (اردیبهشت‌۱۳۹۲)

فرستنده: AX

گیرنده: مهندسان هواوی

موضوع:  بازگشت به ایمیل اندازه‌گیری دقیق سری آزمایشگر

FW، عکس‌های جزئی از قطعات و فرایند را قبلا ارسال کرده است.


اتهاماتی که در پرونده‌ی فوق علیه هواوی به‌جریان افتاد، تنها یکی از مشکلات کنونی این شرکت چینی در آمریکا محسوب می‌شود. در طول هفته‌های گذشته، آمریکایی‌ها درمجموع ۲۳ اتهام را علیه هواوی مطرح کرده‌اند که در موضوعات مختلف از افشای رازهای تجاری تا دور زدن تحریم‌ها را شامل می‌شود.

هواوی هرگونه سوء‌استفاده از داده‌های کسب‌شده را تکذیب می‌کند

۱۳ اتهام هواوی در آمریکا مرتبط‌با معاملات این شرکت با ایران است. منگ ونژو، مدیر مالی هواوی، درحین همین اتهامات به کلاه‌برداری به‌منظور دور‌زدن تحریم‌های ایران متهم شد. او مدتی پیش به همین اتهام در کانادا دستگیر شد و اکنون به قید وثیقه آزاد است.

هواوی درباره‌ی پرونده‌ی تی‌موبایل ادعا می‌کند آن پرونده حل‌و‌فصل شده است. البته، پرونده‌ی مذکور در دادگاه اولیه مختومه اعلام و در سال ۲۰۱۷ پس از استماع ادعاهای طرفین، هواوی به پرداخت ۴.۸ میلیون دلار به تی‌موبایل محکوم شد. البته، آن دادگاه فقط نقض قرارداد را تأیید کرد و اتهامات لورفتن رازهای تجاری در آن بررسی نشد. هیئت‌منصفه به این نتیجه رسید که هواوی استفاده‌های مخرب یا آگاهانه‌ای از داده‌های دزدیده‌شده از تی‌موبایل نکرده است و درنتیجه، حکم جریمه‌ای نیز صادر نکرد.

پس از انتشار تمامی اطلاعات بالا، یکی از نماینده‌های هواوی در تماسی با Engadget، متن زیر را ارسال کرد:

اتهامات اخیری که درباره‌ی مسئله‌ی اسرار تجاری در دادگاهی در منطقه‌ی غرب واشنگتن مطرح شد، پیش‌ازاین در دادگاهی اولیه بررسی شده‌اند و هیچ اتهامی مبتنی بر سوءاستفاده از اطلاعات یا تلاش عامدانه برای آن صادر نشد.

شرکت ما هرگونه نقش‌داشتن خودش یا زیرمجموعه‌ها یا کارمندانش را در نقض قوانین آمریکا در پرونده‌ی مذکور تکذیب می‌کند و همچنین، هیچ اطلاعی از نقض قانون خانم منگ ندارد. اعتقاد داریم دادگاه‌های آمریکا نیز درنهایت به همین نتیجه می‌رسند.

پاسخی بنویسید