محمد بختیاری

اینتل از پردازنده‌ گرافیکی جهت اسکن بد افزار‌ها استفاده می‌کند

شرکت اینتل قصد دارد به نرم‌افزار‌های آنتی‌ویروس اجازه بدهد از پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع برای پردازش و اسکن حمله‌ی بدافزار‌ها استفاده کنند؛ این تغییرات سبب می‌شود در سرعت پردازش و مدت شارژدهی باتری برخی سیستم‌ها بهبود حاصل شود.

ریک اچواریا، نایب‌رئیس واحد پلتفرم امنیت اینتل، در این باره می‌گوید:

با استفاده از اسکن پرشتاب حافظه (Accelerated Memory Scanning) بار کاری پردازش را پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع اینتل به دوش می‌کشد که اجازه می‌دهد سرعت اسکن و کارایی افزایش یابد و مصرف انرژی کاهش پیدا کند؛ بنچمارک‌های اولیه روی سیستم آزمایشی اینتل نشان می‌دهند که بار پردازشی سی‌پی‌یو از ۲۰ درصد به مقدار ناچیز ۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

مقاله‌های مرتبط:

فناوری تشخیص خطر اینتل روی پردازنده‌های نسل شش، هفت و هشت در دسترس خواهد بود؛ از این‌رو به مجموعه‌‌ی متفاوتی از کامپیوترها اجازه می‌دهد از ویژگی سودمند انتقال بار کاری جستجوی ویروس‌ها از پردازنده‌ی اصلی به چیپ گرافیکی دستگاه استفاده کنند؛ در حال حاضر آنتی‌ویروس‌ها برای تشخیص حمله‌‌های بر پایه‌ی حافظه، از سی‌پی‌یو استفاده می‌کنند که باعث افت کارایی سیستم می‌شود. اینتل امیدوار است با انتقال بار از پردازنده‌ی اصلی، کارایی سیستم و شارژدهی باتری را بهبود دهد؛ زیرا در اکثر مواقع کامپیوترها از تمام توان گرافیکی آنبورد استفاده نمی‌کنند.

مایکروسافت اولین شرکتی است که از تکنولوژی جدید اینتل پشتیبانی می‌کند

اینتل با مایکروسافت برای پشتیبانی از این ویژگی همکاری می‌کند، از این رو آنتی‌ویروس پیش‌فرض ویندوز (Windows Defender ATP) در همین ماه از این تغییر پشتیبانی خواهد کرد؛ همچنین اینتل، با سایر شرکت‌های تولیدکننده آنتی‌ویروس همکاری می‌کند تا آن‌ها نیز از این قابلیت بهره‌مند شوند. 

Intel Core i7-6950X
 پردازنده‌ی اینتل Core i7-6950X 

این شرکت ماه گذشته اعلام کرد که برای جلوگیری از حملاتی نظیر حمله‌ی بدافزار Spectre، در حال باز طراحی پردازنده‌هایش است که امروز شاهد انتشار اطلاعاتی در راستای برخی از همین تغییرات بودیم؛ ضرورت‌های امنیتی اینتل (Intel Security Essentials)، شامل بوت امن و حفاظت سخت‌افزاری جهت محافظت از اپلیکیشن‌ها در برابر حملات است، اینتل ادعا می‌کند که این تغییرات که مستقیماً در ساختار قطعه ایجاد می‌شوند، جهت بهبود امنیت و به حداقل رساندن تأثیر آن بر عملکرد کلی سیستم طراحی‌ شده‌اند.

آپدیت‌های امنیتی برای بدافزار Spectre، در برخی موارد باعث افت کارایی سیستم‌ها شده‌اند؛ اما احتمالا نباید در پردازنده‌های آینده شاهد چنین افتی در کارایی باشیم.

برایان کرانیچ، مدیر ارشد اجرایی اینتل، ماه گذشته اعلام کرد:

همزمان با عرضه‌ی این محصولات جدید به بازار، اطمینان حاصل می‌کنیم که همان کارایی را که مردم از ما انتظار دارند به آن‌ها ارائه دهیم. هدف ما تنها ارائه بهترین عملکرد نیست بلکه ارائه‌ی بهترین کارایی همراه با امنیت است.

پاسخی بنویسید