محمد بختیاری

اطلاعات محرمانه سی دی پراجکت رد به‌دست هکرها افتاد

وب‌سایت خبری GamingBolt، فعال در زمینه‌ی پوشش اخبار و حواشی بازی‌های ویدئویی‌‌، گزارشی منتشر کرده است که طبق آن، هکرها به شرکت سی‌دی پراجکت رد حمله و به برخی از اطلاعات مهم این شرکت دسترسی پیدا کرده‌اند. چندی پیش، توییتی در صفحه رسمی استودیو سی‌دی پراجکت رد منتشر شد که گویا در ۲۴ ساعت گذشته، این شرکت با حمله‌ی هدفمند سایبری مواجه شده است. این حمله باعث شد وضعیت برخی از سیستم‌های داخلی استودیو هم به‌خطر بیفتد. فرد یا افراد هکر توانستند به شبکه‌ی داخلی سی‌دی پراجکت نفوذ کنند، برخی از اطلاعات را بدزدند، به بسیاری از فایل‌ها آسیب بزنند و سپس یادداشتی تهدیدآمیز از خود به‌جا بگذارند.

سی‌دی پراجکت رد می‌گوید اطلاعات دزدیده‌شده به‌هیچ‌عنوان اطلاعات شخصی گیمرهای بازی‌های سی‌دی پراجکت را دربر نمی‌گرفت. همچنین با اینکه تعدادی از فایل‌های سرور آسیب دیده‌اند، تیم IT شرکت به‌کمک بک‌آپ‌ها از پسِ بازگرداندن آن‌ها به وضعیت درست خود برمی‌آید.

مسئله‌ی اصلی دزدیده‌شدن اطلاعات بسیار زیادی از‌جمله کدهای Source کامل بازی The Witcher 3: Wild Hunt و بازی Cyberpunk 2077 است که پخش آن‌ها می‌تواند آسیبی جدی به شرکت بزند. سی‌دی پراجکت قصد ندارد با گروه هکر همکاری کند و پذیرفته است که آن‌ها اطلاعات را در روزهای آتی پخش می‌کنند؛ پس فقط با سازمان‌های مرتبط همکاری خواهد کرد تا آن‌ها هکرها را گیر بیندازند و سرورهای شرکت محافظت کنند. البته خود سی‌دی پراجکت هم می‌گوید در ساعات آتی اقداماتی انجام می‌دهد که نتیجه‌ی آن‌ها، کاهش میزان خطر افشای این داده‌ها است.

یادداشت تهدیدآمیز گروه یا شخص هکر خطاب به استودیو سی‌دی پراجکت می‌نویسد: «سلام سی‌دی پراجکت! شما شکست خوردید! ما نسخه‌ی کامل کدهای اجرایی و منبع بازی سایبرپانک 2077، بازی ویچر 3، بازی Gwent و نسخه‌ی منتشرنشده‌ی بازی ویچر 3 را دراختیار داریم. همچنین، تمام اسناد مالی و مدیریتی و قانونی شرکت را دزدیده‌ایم؛ از اسناد مربوط به منابع انسانی تا اسناد مربوط به روابط شرکت با سهام‌دارها. افزون‌براین، فایل‌های تمام سرورهای شما را رمزگذاری کرده‌ایم؛ اما می‌دانیم که به‌احتمال زیاد به کمک بک‌آپ‌ها موفق می‌شوید فایل‌های سالم را بازگردانید.»

هکر درادامه می‌گوید: «اگر با شما به توافق نرسیم، سورس کد (Source Code) هر چهار بازی ویدئویی فروخته یا به‌رایگان در اینترنت پخش می‌شوند. تک‌تک اسناد نام‌برده را هم به افراد حاضر در رسانه‌های بازی‌های ویدئویی می‌دهیم؛ اسنادی که وجهه‌ی عمومی شما را حتی بیشتر از وضعیت فعلی نابود می‌کنند و باعث می‌شوند که همه بفهمند شرکت شما چه روش‌های کثیفی دارد. درنتیجه، سهام‌داران اعتماد خود به سی‌دی پراجکت رد را از دست خواهند داد و ارزش سهامتان حتی کمتر از وضعیت فعلی می‌شود. ۴۸ ساعت وقت دارید تا پیش از فاش‌شدن اسناد با ما ارتباط برقرار کنید.»

پاسخی بنویسید