محمد بختیاری

ادعای خسارت ۱۲.۵ میلیارد دلاری از گروه هتل ماریوت پس از انتشار خبر شکاف امنیتی

روز جمعه گروه هتل ماریوت اعلام کرد که . البته گروه هتل ماریوت بعد از گذشت چهارسال در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ این قضیه را متوجه شده و فاش کرده است. 

ساعاتی بعد از اعلام این خبر، دو مرد اهل اورگان یکی از ایالت‌های غرب آمریکا، دادخواستی علیه گروه هتل ماریوت تنظیم کرده و ادعا می‌کنند که شکاف امنیتی رخ‌داده،‌ خسارتی ۱۲.۵ میلیارد دلاری را به آنها وارد کرده است. ساعاتی بعد از طرح دادخواست، شکایت دیگری در ایالت مریلند علیه گروه هتل ماریوت به ثبت رسیده است. 

هک

مقاله‌های مرتبط:

هر دو پرونده دعوی، در وضعیت شکایت گروهی قرار دارند. شکایت گروهی به شکایت‌هایی گفته می‌شود که گروه‌ها و افرادی با شرایط یکسان، دادخواستی را علیه شرکت یا گروه دیگری تنظیم می‌کنند. معمولا چنین شکایت‌هایی مربوط به کسب‌وکارهای بزرگ است. در حالی که شاکیان پرونده‌ی مریلند، میزان خسارت واردشده از سوی گروه هتل ماریوت را هنوز مشخص نکرده‌اند، شاکیان پرونده‌ی اورگان تقاضای ۱۲.۵ میلیارد دلار، ضرر و زیان را مطرح کرده‌اند. 

این رقم معادل ۲۵ دلار برای هر یک از ۵۰۰ میلیون کاربری است که داده‌های شخصی آنها از طریق سرورهای ماریوت فاش‌ شده است. دو نفر مرد شاکی اهل اورگن، به یکی از روزنامه‌های محلی اعلام کردند که رقم ۲۵ دلار به‌ازای هر کاربر، حداقل هزینه‌ای است که می‌توان درنظر گرفت. زیرا کاربران مجبور هستند زمان بگذارند تا به‌دلیل شکاف امنیتی رخ داده، کارت‌های اعتباری خود را عوض کنند. 

براساس گزارش منتشر‌شده در رسانه‌های خبری، پرونده مریلند توسط Murphy, Falcon & Murphy تنظیم شده است. هر دو پرونده‌ی شکایت، بعد از فاش‌شدن خبر شکاف امنیتی در گروه هتل ماریوت در روز جمعه تنظیم شده است. گروه هتل ماریوت هنوز مشخص نکرده که اطلاعات مالی چند کاربر در معرض خطر هک شدن قرار گرفته است؛ اما ظاهر این رقم نمی‌تواند بیش از ۳۲۷ میلیون کاربر باشد. 

در اصل مسافرانی که طی چهار سال گذشته در Starwood  از زیرمجموعه‌های گروه هتل ماریوت اقامت داشته‌اند، تحت تأثیر شکاف امنیتی قرار گرفته‌اند که شامل هتل‌های ذیل می‌شود:

 W Hotels St. Regis, Sheraton Hotels & Resorts, Westin Hotels & Resorts, Element Hotels, Aloft Hotels, The Luxury Collection, Tribute Portfolio, Le Méridien Hotels & Resorts, چهارستاره  Sheraton و Design Hotels

نفوذ و هک

انتظار می‌رود در ماه‌های آینده، پرونده‌های دیگری علیه گروه هتل ماریوت تنظیم شود. اکثر این پرونده‌ها با یکدیگر ادغام می‌شوند تا رسیدگی به پرونده‌های دادرسی ساده‌تر شود. معمولا رسیدگی به چنین پرونده‌های دعوی شکایت گروهی، سال‌ها طول می‌کشد تا حل‌وفصل شود. به‌عنوان مثال، اوبر برای هک سال ۲۰۱۶، به‌تازگی محکوم به پرداخت ۱۴۸ میلیون دلار شده است. پیشتر گفته شده بود که . یاهو نیز برای هک سال ۲۰۱۴ و شکاف امنیتی مربوط به داده‌‌های ۵۰۰ میلیون کاربر، محکوم به پرداخت ۸۵ میلیون دلار شد. .

هک داده‌های کاربران گروه هتل ماریوت، بعد از هک داده‌های کاربران یاهو، بزرگترین هک تاریخ به‌شمار می‌رود. درسال ۲۰۱۳، داده‌های سه میلیارد کاربر یاهو در اثر حمله‌ی هکری به سرقت رفت. 

بعد از انتشار خبر شکاف امنیتی گروه هتل ماریوت، ارزش سهام این شرکت کاهش حداکثری ۸.۷ درصد را نشان می‌دهد. ارزش سهام گروه هتل ماریوت ساعاتی بعد از اعلام این خبر نسبت به آخرین ارزش آن در روز پنج‌شنبه ۵ درصد کاهش را از خود نشان داد. تحقیقات منتشرشده توسط Centrify در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که حمله‌های هکری و نقض‌های امنیتی، تاثیر طولانی‌مدتی بر ارزش سهام شرکت‌ها نخواهد داشت و وضعیت بیشتر شرکت‌ها، بهبود پیدا می‌کند.

پاسخی بنویسید