محمد بختیاری
ابزارهای جنگ روانی

آشنایی با ابزارهای جنگ روانی

امروزه نیز عملیات روانی به ابزاری کم‌هزینه و بسیار اثربخش تبدیل شده که به تأثیرات ابزار‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی قوت می‌بخشد و با القای پیام خود به ذهن مخاطب، امکان تأثیرگذاری بر افکار مخاطب را فراهم می‌کند. با پیشرفت علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات و ظهور دنیای مجازی، عملیات روانی نیز متناسب با آن، تعریف شد و از فضای مجازی در جهت رسیدن به اهداف خود بهره گرفته شد.

عصر حاضر که عصر ارتباطات و اطلاعات است، بهره بردن از فضای مجازی برای تاثیر گذاشتن بر جوامع هدف توسط کشورهای توسعه‌یافته و استعماری رشد چشم‌گیری یافته است. با ورود شبکه‌های اجتماعی که بیشتر با سرمایه‌گذاری‌ها و بودجه سازمانهای اطلاعاتی آمریکایی و صهیونیستی به وجود آمده است، نقش شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی در ایجاد جنگ روانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. توییتر و فیسبوک از جمله شبکه‌های اجتماعی پربازدیدی هستند که به کمک سازمان‌های اطلاعاتی آمریکایی – صهیونیستی گسترش پیدا کرده‌اند. این سازمان‌ها به کمک اطلاعات کاربران این شبکه‌های اجتماعی و عوامل اطلاعاتی خود در نقاط مختلف جهان به پیشبرد اهداف و مأموریت‌های مدنظر خود و حاکمانشان در کشورهای دیگر می‌پردازند.

نمونه های جنگ نوین رسانه ای در دنیا

برای مثال باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه‌ی دولت اوباما بار‌ها به صراحت به ساماندهی انقلاب‌های مخملی در جهان و فتنه‌ ۸۸ در ایران با استفاده از ابزار‌هایی مثل رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک توییتر، گوگل پلاس و…. اعتراف کرده‌اند؛ بنابراین می‌توان شبکه‌های اجتماعی و به صورت کلی‌تر فضای مجازی را مهمترین ابزار دشمنان برای اثرگذاری بر افکار عواطف و احساسات مردم برای ایجاد جنبش‌های اعتراضی علیه حکومت‌ها و پروژه‌های براندازی دانست.

با توجه به اهمیت و نقش تعیین کننده‌ فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و گسترش روزافزون این ابزار‌ها بین مردم، برنامه‌ریزی برای پیشگیری و مقابله با اهداف شوم دشمنان در این شبکه‌ها بسیار حائز اهمیت است. رهبر معظم انقلاب نیز مکرراً بر ضرورت استفاده از توانایی‌ها و قابلیت‌های جوانان انقلابی و اقدامات سنجیده و هوشمندانه در جهت مقابله با عملیات‌های روانی دشمنان و تبدیل کردن تهدید‌ها به فرصت در فضای مجازی به عنوان ابزاری کارآمد در مسیر انقلاب اسلامی تاکیید کرده‌اند(مطالعه)؛ لذا حضور آگاهانه و فعال جوانان انقلابی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و استفاده‌ هوشمندانه از ابزار‌های جنگ روانی در این فضا امری ضروری است.

1 دیدگاه

پاسخی بنویسید